Na oslavy SNP nepríde Putin, ale ruský minister obrany Šojgu

Na oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP) nepríde ruský prezident Vladimir Putin, ale minister obrany Sergej Šojgu, potvrdil Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré je hlavným organizátorom osláv.

20.08.2014 15:20, aktualizované: 16:40
Rusko, Vladimir Putin, Sergej Šujgu, Deň... Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu (vľavo).
debata (159)

Putina na oslavy pozval ešte v máji prezident Ivan Gašparovič. Pozýval prezidentov tých štátov, ktorých príslušníci sa podieľali na oslobodzovaní Slovenska v rokoch 1944 a 1945, okrem Putina teda napríklad aj ukrajinskú hlavu štátu Petra Porošenka.

Podľa Mičeva účasť na podujatí už potvrdili aj prezidenti Česka a Poľska Miloš Zeman a Bronislaw Komorowski.

Šojgu sa stal ministrom obrany v roku 2012. Médiá o ňom písali ako o blízkom spojencovi prezidenta Vladimira Putina, ktorého často sprevádza na jeho obľúbených rybačkách, poľovačkách či potápačských expedíciách. Údajne zriedka poskytuje rozhovory a jeho základná charakteristika je „neotrasiteľne lojálny“. Šojgu pochádza zo vzdialenej Tuvinskej republiky na Sibíri neďaleko hranice s Mongolskom a je jedným z mála zástupcov ruských národnostných menšín vo vrcholovej politike. Od roku 2003 je armádny generál. Je jedným zo zakladateľov strany Jednotné Rusko a patrí medzi jej čelných predstaviteľov.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že na oslavách okrúhleho výročia Povstania v Banskej Bystrici bude aj zástupca Ruskej federácie. Nechcel však prezradiť, kto to bude.

Lajčák nevidí v pozvaní zástupcu z Ruska problém

Šéf slovenskej diplomacie nevidí žiadny problém v tom, že Rusi na tohtoročných oslavách budú. „Spochybňovať podiel Červenej armády na oslobodení Československa by mohol len veľký cynik. Mám pocit, že sa tu spájajú veci, ktoré sú nespojiteľné,“ dodal minister.

Lajčák tiež zdôraznil, že zahraniční partneri hodnotia Slovensko podľa toho, ako sa správa. „To je tak otrepaná pesnička, že uráža moju inteligenciu, keď mám na to reagovať. Slovensko sa vždy správalo ako zodpovedný partner. Nepanikárte, nemaľujte bubákov na stenu!“ reagoval Lajčák na otázku novinárov, či výroky premiéra Roberta Fica nepoškodzujú dobré meno Slovenska.

Predseda vlády viackrát označil sankcie EÚ a Ruska za nezmyselné. „Žiaden predseda vlády sa neteší z perspektívy, že by mu mal klesať HDP a stúpať nezamestnanosť. Každý predseda vlády na to svojím spôsobom aj reaguje, takže to treba brať v tomto kontexte,“ dodal Lajčák.

Oslavy 70. výročia SNP, ktoré sa uskutočnia 29. augusta v Banskej Bystrici, budú stáť 445 500 eur. Na podujatí budú najvyšší ústavní činitelia, zahraniční hostia, veľvyslanci a diplomati, ale aj domáci a zahraniční účastníci protifašistického odboja.

159 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #oslavy #Miroslav Lajčák #70. výročie SNP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy