Kadúc chce obmedziť vek štátnych zamestnancov na 63 rokov

Obmedziť vek zamestnancov vo verejnej správe na 63 rokov chce novelou zákona o štátnej službe poslanec Národnej rady SR Miroslav Kadúc (OĽaNO). Podľa neho je maximálny vek stanovený v tretine členských štátov Európskej únie.

22.08.2014 10:20
debata (5)

Nadobudnutím tohto veku sa skončí podľa Kadúcovho návrhu pracovný pomer zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme alebo štátnozamestnanecký pomer štátneho zamestnanca, a to priamo zo zákona. Návrhom Kadúca sa bude parlament zaoberať v septembri.

Kadúc tiež v novele stanovuje povinnosť pre zamestnávateľa a pre služobný úrad v oblasti verejnej správy vyhlásiť výberové konanie na zamestnanecké miesto starobného dôchodcu, ktorý súčasne s platom poberá aj starobný dôchodok. Následne, ak by vzišiel z toho výberového konania úspešný uchádzač, bol by to nový výpovedný dôvod zo zamestnania pre daného starobného dôchodcu.

Návrhom Kadúc reaguje na skutočnosť, že v súčasnosti je veľká skupina osôb v dôchodkovom veku, ktorá vykonáva svoju činnosť vo verejnej správe a súčasne okrem príjmu poberá aj starobný dôchodok.

„Na druhej strane máme veľmi vysoký podiel nezamestnaných mladých ľudí s dostatočnou kvalifikáciou na výkon týchto činností bez akéhokoľvek príjmu. Návrh zákona vychádza zo základnej zásady, že dôchodok slúži ako sociálna dávka pre osoby, ktoré z dôvodu veku nedokážu vykonávať svoje zamestnanie,“ argumentuje Kadúc.

Kadúcov návrh zasahuje len do pracovnoprávnych vzťahov v oblasti verejnej správy, kde má štát právomoc kontrolovať dĺžku vykonávania určitej činnosti v príslušných zákonoch. Dôchodcovia poberajúci starobný dôchodok podľa návrhu zákona budú môcť aj naďalej a bez obmedzení pracovať v súkromnej sfére či podnikať.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vek #štátny zamestnanec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy