Dubovcová spochybňuje ústavnosť otázok v referende Aliancie za rodinu

Otázky v referende o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu by mohli byť v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania a ich realizácia v praxi by mohla byť diskriminačná pre časť obyvateľstva. Uvádza sa to v stanovisku verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na jej oficiálnej facebookovej stránke.

28.08.2014 12:15
Jana Dubovcová, ombudsmanka Foto: ,
Ombudsmanka Jana Dubovcová
debata (20)

Hodnotiť otázky v referende môže podľa stanoviska len Ústavný súd SR, a to len vtedy, keď o to požiada prezident Andrej Kiska. Jedine ÚS SR môže posúdiť, či sú alebo nie sú v súlade s ústavou. Ombudsmanka stanoviskom reagovala na žiadosť členov výboru Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorí sa na ňu obrátili.

Ak by prezident o preskúmanie otázok v referende nepožiadal a ústavný súd by o nich nerozhodoval, niektoré formulácie otázok by mohli byť diskriminačné, resp. v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania. Obsah niektorých referendových otázok sa podľa stanoviska viaže na konkrétne náboženstvo, pričom táto väzba sa javí ako veľmi silná. Ak sa podľa ombudsmanky Slovensko neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, tak potom tieto otázky je možné z ústavnoprávneho hľadiska spochybniť.

Situáciu referenda ústava rieši. „Ak si niektorá časť obyvateľov myslí, že je o niektorých zásadných veciach potrebné rozhodovať v referende, tak ústava na túto situáciu pamätá,“ píše sa v stanovisku s tým, že konkrétne ustanovenia ústavy riešia postupy aj pôsobnosť ústavných orgánov v takejto situácii. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu (AZR) odovzdali prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi viac ako 400-tisíc podpisov za referendum o ochrane rodiny. Od apríla podpisy zbieralo 4 500 dobrovoľní­kov, prišli aj hárky od Slovákov žijúcich v zahraničí. Občanov sa aliancia v referende chce pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Od 1. septembra nadobudne účinnosť novela ústavy, podľa ktorej je manželstvo jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. SR manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Kiska zatiaľ nekonkretizoval, ako naloží s petíciou. Viacero právnikov už upozornilo, že časť otázok sa týka základných práv a slobôd, ktoré by nemali byť predmetom referenda. „Prezident Andrej Kiska bude postupovať v zmysle svojich kompetencií a bude sa riadiť zákonnými lehotami,“ povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Peter Petrus. Ústava dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou. Ak tak Kiska urobí, lehota 30 dní neplynie.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #ombudsmanka #referendum #Jana Dubovcová #Aliancia za rodinu