Spúšťal Slobodný slovenský vysielač a oznámil koniec vojny

29.08.2014 19:00
výročie SNP
Napriek pokročilému veku a vážne podlomenému zdraviu Rastislav Špaňhel prišiel v piatok na oslavy 70. výročia SNP v Banskej Bystrici v sprievode svojej dcéry Márie. Autor: ,

Mal iba dvadsať rokov, keď jeho hlas zaznel v rozhlase v Banskej Bystrici, aby ako prvý oznámil skončenie 2. svetovej vojny.

Stál pri zrode vysielania banskobystrického povstaleckého Slobodného slovenského vysielača, partizánskeho časopisu Mor ho! a neskôr ako spojka prinášal do hôr najčerstvejšie informácie. Vtedy študent strojníckej priemyslovky Rastislav Špaňhel bude mať o pár dní deväťdesiat rokov. Napriek pokročilému veku a vážne podlomenému zdraviu pricestoval do Banskej Bystrice z Uderinej pri Lučenci na oslavy 70. výročia SNP.

„Kedysi s mamkou na tieto oslavy chodili, potom postupne zdravie prestalo poslúchať. Ale takúto výnimočnú udalosť si nechcel nechať ujsť. Obdobie Povstania má stále v pamäti, často sa k nemu vracal a rád o ňom rozprával, nielen v rodine, medzi priateľmi, ale aj na besedách v školách,“ hovorí jeho dcéra Mária, ktorá ho sprevádzala.

Napriek pokročilému veku a vážne podlomenému...
Napriek pokročilému veku a vážne podlomenému zdraviu Rastislav Špaňhel prišiel v piatok na oslavy 70. výročia SNP v Banskej Bystrici v sprievode svojej dcéry Márie. Autor: Dagmar Teliščáková, Pravda

V roku 1944 žil Rastislav Špaňhel s matkou a so sestrou v Banskej Bystrici, študoval a v rámci Evanjelického spolku viedol divadelný krúžok. „Niekoľko týždňov pred vypuknutím SNP do tohto divadla začali zvážať rozhlasovú techniku z Prešova a Bratislavy. Mal k technike blízko, dal sa s tými chlapmi dokopy a začal im pomáhať. Spočiatku ani poriadne nevedel, o čo ide, všetko bolo utajované. Nakoniec sa ukázalo, že tam dávajú dokopy provizórne rozhlasové štúdio pre vysielanie povstaleckého Slobodného slovenského vysielača,“ sprostredkúva dcéra jeho spomienky.

Pán Rastislav si dodnes pamätá začiatok vysielania s Chalupkovou básňou Mor ho!. Ako mladý študent bol šikovný a zaradili ho do vysielacieho štábu.

Po tom, čo Nemci zbombardovali banskobystrický vysielač a vysielanie povstaleckého rozhlasu bolo koncom októbra 1944 úplne prerušené, Rastislav Špaňhel spolu s ďalšími pracovníkmi zo Slobodného slovenského vysielača odišli do lesov v okolí Starých Hôr a vytvorili partizánsky oddiel.

„Môj otec sa stal spojkou, ktorý im nosil z Banskej Bystrice najčerstvejšie správy. Priniesol tam aj písací a rozmnožovací stroj a začali vydávať partizánsky časopis Mor ho!,“ dopĺňa otcov príbeh Mária. S odstupom desiatok rokov Rastislav Špaňhel priznáva, že v mladosti si vôbec neuvedomoval, do akých riskantných akcií sa púšťa a aké môžu byť následky. Nič by však na tom nemenil. Vedel, že robí správnu vec. „Nemal som strach o seba. Pocítil som ho však vtedy, keď gestapo zatklo moju mamu a sestru,“ spomína. Niekto ho udal, že pomáha partizánom.

Sestra o ničom nemala ani potuchy, len mama vedela, o čo ide. Veď práve ona preberala správy a veci pre partizánov, ktoré im jej syn nosil do hôr. „Skutočne išlo o veľmi vážnu vec, ale zasiahla šťastná náhoda. Počas tvrdého výsluchu sa tam objavil miestny muž, ktorý slúžil gestapu. Prihovoril sa za ne, pretože otcova mama, moja starká, bola pôrodná babica a priviedla na svet jeho štyri deti. Prepustili ich pod podmienkou, že otec sa im dobrovoľne prihlási. Nikdy to neurobil,“ dokresľuje dobu dcéra Mária.

Lyže, na ktorých v snehu putoval s čerstvými správami z Banskej Bystrice do lesov pri Starých Horách, si Rastislav Špaňhel opatruje dodnes ako oko v hlave. Sú spomienkami na obdobie jeho mladosti, ktoré sa mu nezmazateľne na celý život zapísali do pamäti a stali sa rodinnou relikviou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#70. výročie SNP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk