Predsedom Siete je Procházka, prvým podpredsedom Hrnčiar

Predsedom novej politickej strany Sieť sa podľa očakávaní stal jej zakladateľ a bývalý poslanec Národnej rady SR za KDH Radoslav Procházka, za prvého podpredsedu si delegáti ustanovujúceho snemu v Žiline zvolili martinského primátora Andreja Hrnčiara, ďalšími podpredsedami sú prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarína Cséfalvayová, primátorka Prievidze Katarína Macháčková, poslanec NR SR Miroslav Beblavý (pôvodne za SDKÚ, aktuálne nezaradený) a bývalý šéf košického kardioústavu Eduard Adamčík.

01.09.2014 12:36 , aktualizované: 18:49
Sieť, Procházka Foto: ,
Na snímke zľava Ján Orlovský a podpredsedovia strany Eduard Adamčík, Katarína Macháčková, Miroslav Beblavý, predseda strany Radoslav Procházka, podpredsedovia Katarína Cséfalvayová a Andrej Hrnčiar na tlačovej besede po sneme strany Sieť.
debata (57)

Predsedom novej politickej strany Sieť sa podľa očakávaní stal jej zakladateľ a bývalý poslanec Národnej rady SR za KDH Radoslav Procházka, za prvého podpredsedu si delegáti ustanovujúceho snemu v Žiline zvolili martinského primátora Andreja Hrnčiara, ďalšími podpredsedami sú prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarína Cséfalvayová, primátorka Prievidze Katarína Macháčková, poslanec NR SR Miroslav Beblavý (pôvodne za SDKÚ, aktuálne nezaradený) a bývalý šéf košického kardioústavu Eduard Adamčík.

Sieť sa podľa Procházku nezaradí do konkrétneho politického smeru. Strana chce byť v prvom rade novou generáciou pre verejnú službu, ktorá má istú odbornú a životnú skúsenosť, no je odolná voči starým schémam a vyšliapaným chodníčkom.

„Našou politickou filozofiou je kompetentná služba ľuďom a naším krédom záväzok aktívnej účasti na správe verejného priestoru. Naším cieľom je dosiahnuť reálnu zmenu v tom, ako sa náš vlastný štát správa k svojim občanom. Premeniť ho z bremena na osoh a vrátiť mu pôvodný zmysel – slúžiť a pomáhať ľuďom tam, kde to dokáže lepšie, než to dokážu oni sami,“ povedal Procházka, podľa ktorého jedným z hlavných úsilí strany bude očistiť eurofondy od „odporného vydierania starostov a malých a stredných dodávateľov“, odbremeniť samosprávy od extrémnej byrokratickej záťaže pri čerpaní eurofondov a radikálne zjednodušiť celý systém verejného obstarávania.

„Potrebujeme ten systém prerobiť a vniesť do neho dva základné prvky – prehľadnosť a zodpovednosť,“ dodal šéf strany Sieť.

Na ustanovujúci snem strany Sieť do Žiliny prišlo 109 delegátov. Priemerný vek je 37 rokov.

Sieť si z banky požičala 800-tisíc eur

Sieť si na svoje fungovanie a financovanie volebných kampaní vzala z banky úver 800-tisíc eur.

Ako na ustanovujúcom sneme v Žiline informoval manažér strany Marek Čepko, úver chce strana splatiť zo štátneho príspevku za výsledok v parlamentných voľbách 2016.

„Od samého vzniku strany sme deklarovali, že jej činnosť budeme financovať okrem členských príspevkov a darov od sympatizantov najmä komerčným úverom. V úsilí o jeho získanie sme oslovili 15 bankových domov. Minulý týždeň pán Procházka ako splnomocnenec Siete podpísal zmluva o úveru s českou Fio bankou. Účelom úveru je financovanie prevádzky strany a volebných kampaní. Zdrojom na splatenie úveru bude štátny príspevok za výsledok vo voľbách v roku 2016. Garancie úveru spočívajú v záložnom práve na nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve pána Procházku, ktorý je zároveň jediným a výlučným ručiteľom úveru,“ povedal Čepko.

K financovaniu strany tiež dodal, že okrem úveru začína strana prijímať členské príspevky a dary od členov a sympatizantov Siete a v hojnej miere využíva aj prácu dobrovoľníkov.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Radoslav Procházka #Sieť