Zo súdnych pojednávaní budú robiť zvukové záznamy

Súdy budú vyhotovovať popri zápisniciach z pojednávania aj zvukové záznamy. Navrhuje sa to v novele Občianskeho súdneho poriadku z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú v stredu schválila vláda.

17.09.2014 13:12
debata (1)

Zvukové záznamy sa po skončení pojednávania pripoja k súdnemu spisu a budú jeho súčasťou. Účastníci konania a ich zástupcovia budú mať možnosť požiadať súd o vyhotovenie kópie zvukového záznamu.

Od nahrávania súdnych pojednávaní si minister spravodlivosti Tomáš Borec sľubuje skultivovanie prednesov v súdnej sieni, ale aj menej sporov o to, čo zaznelo a čo nezaznelo. Nahrávanie tiež podľa ministra v konečnom dôsledku zrýchli samotné konanie pred súdom. „Čo sa týka trestného konania, tam nasleduje tiež práva úprava, ktorá zavedie povinné nahrávanie. Momentálne je to na špecializovanom súde, ale chceme to zaviesť na všetky trestné súdy,“ povedal šéf rezortu spravodlivosti.

Nové nahrávacie zariadenia sa na súdy inštalovali najmä počas letných mesiacov. Momentálne ich majú k dispozícii na súdoch už vo všetkých 510 pojednávacích miestnostiach, potvrdila hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová.

V nasledujúcich mesiacoch budú nový systém na súdoch testovať. Nových zamestnancov nebudú musieť prijímať. Ovládanie zariadení je jednoduché a na súdoch zaškolia terajších zamestnancov, dodala. Návrh novely počíta s tým, že nahrávania budú povinné od 1. januára 2015.

Nahrávacie zariadenia nemali všetky pojednávacie miestnosti

Súdy nemali doteraz povinnosť vyhotovovať záznamy, lebo nahrávacie zariadenia neboli vo všetkých pojednávacích miestnostiach. Okrem toho zariadenia boli už staršie osem až desaťročné a viaceré boli poruchové a nefunkčné, informovala ďalej hovorkyňa. Každý súd túto možnosť využíval podľa svojho uváženia, napríklad Špeciálny trestný súd nahrával pojednávania pravidelne, dodala.

Nákup a inštaláciu nahrávacích zariadení v hodnote 237 792 eur umožnil projekt Rozvoj a technologická inovácia súdno-trestnej a súdno-civilnej agendy Ministerstva spravodlivosti SR, ktorý sa financuje z prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu.

Okrem nahrávania súdnych pojednávaní má rezort spravodlivosti rozpracované ďalšie projekty zamerané na informatizáciu justície, ako je napríklad elektronický súdny spis, elektronická zbierka zákonov či elektronický monitoring osôb. Celkovo sa má do modernizácie technického vybavenia súdov investovať z eurofondov takmer 70 miliónov eur.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #súd #justícia