Radary prinesú nové pracovné miesta

Zbrojárska spoločnosť MSM Martin získa zaujímavú zákazku. Ide o výrobu 3D vojenských radarov, na ktorej sa budú spolu podieľať krajiny visegrádskej skupiny. Novými modelmi chcú v armádach nahradiť zastarané ruské rádiolokátory. Vďaka projektu by mohlo u nás vzniknúť 280 nových pracovných miest. Memorandum k tomuto projektu za krajiny V4 podpísali štyri firmy.

25.09.2014 13:00
debata (7)
Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
vojenský radar, rádiolokátor Ilustračné foto.

3D radary dokážu súčasne zmerať výšku aj vzdialenosť cieľa vo vzduchu. Sú vybavené anténou, ktorá smeruje do priestoru a prehľadáva ho.

„Podpísanie memoranda je deklarácia jednotlivých skupín českého, maďarského, poľského a slovenského priemyslu k spoločnému projektu. V súčasnosti sa pripravujú prvé rokovania a dohody k spoločnej spolupráci. Uvedený projekt by mal priniesť vytvorenie 280 nových pracovných miest v regióne stredného Slovenska,“ prezradil pre denník Pravda Marián Goga, konateľ spoločnosti MSM Martin.

Podľa informácií českého portálu Novinky.cz by mali domáce podniky dostať taký podiel výroby, koľko kusov radarov si ich armády objednajú. Dokopy by sa malo vyrobiť 24 radarov, jeden by mal stáť vyše 12 miliónov eur. Slovensko chce štyri kusy, čo spolu bude stáť okolo 48 miliónov eur, rozpočet pre celý rezort obrany je na tento rok takmer 745 milióna eur. Peter Vojtek, bývalý náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenska, k vysokým nákladom dodal, že si treba uvedomiť, že ide o investíciu na vyše desať rokov.

„Pre našu zbrojnú výrobu je každá takáto iniciatíva veľkým prínosom. Výrobky budú môcť ozbrojené sily použiť na obmenu súčasných rádiolokátorov. V prevádzkyschopnom stave ich udržiavajú len obsluhy a náhradné diely,“ hovorí o stave súčasných radarov Vojtek. Podľa jeho slov už súčasné ruské zariadenia P-37 presiahli svoju životnosť a ich obmena je nutná.

Českú stranu v spoločnom projekte zastupuje spoločnosť Retia. Jej generálny riaditeľ Petr Novák upozorňuje, že projekt podporí domáci priemysel. „O radarový projekt V4 majú záujem spoločnosti zo všetkých štyroch krajín. Sľubuje zaujímavú výrobnú sériu i dôležité referencie pre exportné aktivity,“ prezradil Novák.

Okrem týchto štyroch firiem sa do výroby radarov zapoja aj ďalšie. „,Na projekte od začiatku participuje aj spoločnosť EVPÚ z Novej Dubnice,“ dodáva Goga. Podľa neho je predpoklad, že priberú ešte ďalšie tri slovenské spoločnosti. Priestor dostanú aj viacerí subdodávatelia. Ktorí to budú, to už Goga nekonkretizoval.

Memorandum o spolupráci podpísali zástupcovia radarového priemyslu krajín V4 na Dňoch NATO v Ostrave, ktoré sa konali uplynulý víkend. Z ich strany ide o oficiálny záväzok, že objednávku jednotlivých krajín dokážu splniť.

Termín spustenia výroby radarov, ako aj technické parametre závisia od rozhodnutia a požiadaviek ministerstva obrany. „Presný počet a druh rádiolokátorov je v súčasnosti predmetom analyzovania v rámci rezortu obrany,“ oznámila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Goga predpokladá, že prvá dodávka 3D radarov by mohla byť v roku 2017. „Znamenalo by to začatie vývoja a výroby už v krátkej dobe,“ upresňuje termín.

Podľa informácií z českého denníka Právo sa predstavitelia krajín V4 minulý týždeň v Maďarsku dohodli na spoločnej výrobe až dvoch typov vojenských radarov. Ide o mobilné radary ADR (Air Defence Radar), ktoré sa nasadia v rámci vojenských operácií, a menej pohyblivé ASR (Air Surveillance Radar), ktoré sa vyznačujú väčšou presnosťou.

Firma, ktorej krajina si objedná najvyšší počet radarov istého druhu, bude niesť zodpovednosť a koordinovať prácu ostatných spoločností. Lídrom projektu ASR by podľa denníka mali byť české firmy a za ADR bude zodpovedať poľský priemysel.

Novšie radary by mali mať nižšie nároky na obsluhu, budú presnejšie a menej poruchové. „Musia spĺňať základné charakteristiky, to znamená zisťovanie cieľov s určitou veľkosťou. V dôsledku vývoja digitalizácie budú menšie ako súčasné a mali by mať nižšie nároky na spotrebu energie. Vyžadujú znížený počet obsluhy, dokážu automatizovane zachytiť ciele,“ vymenoval výhody novších modelov Vojtek.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba