Delegáti sa pokúsia na kongrese SDKÚ odvolať Freša

Delegáti na kongrese SDKÚ sa pokúsia odvolať predsedu strany Pavla Freša. Frešo sa totiž odmieta vzdať predsedníckej funkcie.

26.09.2014 17:53, aktualizované: 19:08
Frešo, Novotný Foto:
V popredí predseda SDKÚ Pavol Frešo a v pozadí podpredseda strany Viliam Novotný.
debata (26)

Ak sa Freša podarí odvolať, kandidovať na túto pozíciu mieni doterajší podpredseda strany Martin Fedor. Ako informoval novinárov po skončení prezídia podpredseda SDKÚ Viliam Novotný, prezídium schválilo nový program kongresu.

„Medzi schválenými bodmi je aj návrh na odvolanie predsedu Pavla Freša, ako aj bod voľba nového predsedu,“ povedal Novotný s tým, že majú sa voliť aj ďalší členovia vedenia strany.

Fedor uviedol, že prezídium sa v piatok snažilo riešiť napätie, ktoré v strane existuje. „Pokúsime sa urobiť všetko pre to, aby strana fungovala lepšie. Novotný ani Fedor nepovedali, či bude na predsedu kandidovať aj stranícky pokladník Ondrej Matej, ktorý svoju ambíciu oznámil v pondelok.

„Každý člen SDKÚ môže byť navrhnutý za predsedu. Prebehne tajná voľba. Rozhodnú delegáti,“ uviedol Novotný.

Mimoriadny kongres SDKÚ bude v sobotu v Senici. Má naň prísť približne 320 delegátov. Na odvolanie predsedu strany sú potrebné podľa stanov tri pätiny delegátov.

Fedor v pondelok avizoval spolu s Frešom, že má ambíciu byť volebným lídrom SDKÚ v parlamentných voľbách v roku 2016. „Ak mám pomôcť, aby sme stranu posunuli dopredu, to je moja ambícia,“ povedal Fedor na otázku, prečo sa rozhodol kandidovať na predsedu.

Frešo: Keby hlasovali voliči SDKÚ, návrh nemá podporu

Podľa Freša o jeho odvolaní, alebo zotrvaní rozhodnú delegáti. „To je rozhodujúce. Ja k tomu pristupujem s veľkým rešpektom,“ povedal novinárom s tým, že ide na kongres obhajovať SDKÚ, nie svoju prácu.

„Náš problém nie je celkom zrozumiteľný pre voličov SDKÚ. Keby hlasovali voliči SDKÚ, tak návrh nezíska podporu. Je to návrh funkcionárov, ktorí urobili rôzne funkcionárske dohody, pretože sa pôjde po starom ďalej. Táto strana nemá byť orientovaná funkcionársky, ale volebne. Vo voľbách mi niet čo vyčítať a moji súperi to dobre vedia,“ vyhlásil.

Podľa neho jeho súperi si rozdelili všetky funkcie v strane tak, aby bola rovnováha geografická či záujmová. Frešo verí, že delegáti odmietnu tento funkcionársky koncept.

Frešo oznámil konanie mimoriadneho kongresu na tlačovej besede 6. júna. Vtedy tvrdil, že ho zvolá na 28. júna. Mimoriadny kongres mal riešiť personálne otázky. Prezídium zobralo zvolanie kongresu na vedomie. Ako vtedy povedal Frešo, na kongrese požiadajú o dôveru čelní predstaviteli­a SDKÚ.

Následne však rozhodol, že mimoriadny Kongres SDKÚ v júni nebude. Zvolal ho na 27. septembra. Podľa Freša za zmenou termínu boli praktické dôvody.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #Ondrej Matej #Pavol Frešo #Martin Fedor #Viliam Novotný
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy