Bývalý reprezentant vo vrhu guľou priznal, že skutky spáchal a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú v stredu schválil senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.
Skutky súvisia so zámerom Haboráka vytvoriť chránenú dielňu a chránené pracovisko pre šesť zdravotne postihnutých občanov. V tejto súvislosti v októbri 2012 ako štatutárny zástupca spoločnosti ZELL Želiezovce uzavrel s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach dohodu o poskytnutí príspevku zo štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu.
V priebehu roka 2013 však Haborák Úradu práce v Leviciach predkladal žiadosti o platby, pričom ich dokladal sfalšovanými dokladmi, ako sú výplatné pásky a prezenčné listiny. Zistilo sa tiež, že zamestnávaní občania chodili do práce sporadicky a priestory dielne boli menšie ako deklaroval. Prokuratúra vyčíslila celkovú škodu na 26 239 eur, z čoho na štátny rozpočet pripadlo 20 375 eur a zvyšok na Európsky sociálny fond.
Podľa rozsudku Haborák musí zaplatiť aj peňažný trest 2500 eur a počas štvorročnej skúšobnej lehoty je povinný podrobiť sa dohľadu probačného a mediačného úradníka súdu. Zároveň Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach musí nahradiť škodu takmer štrnásťtisíc eur. Navyše dva roky sa nesmie uchádzať o príspevky zo štátneho rozpočtu na svoje projekty.
Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči verdiktu súdu neodvolá.
Milan Haborák (41) – bývalý atlét hodil osobný rekord 20,87 m v Turnove v roku 2004. Po olympijských hrách 2004 v Aténach dostal dvojročný dištanc za doping. Jedenásty muž na OH 2000 v Sydney a dvakrát siedmy na halových MS (Lisabon 2001, Birmingham 2003) mal 21. júna 2010 na mimosúťažnej kontrole pozitívny test na metabolity anabolického steroidu stanozolol. Keďže išlo o jeho druhé previnenie sa proti dopingovým pravidlám, automaticky nasledoval doživotný zákaz akejkoľvek športovej činnosti.