Odborári požadujú diskusiu k bratislavskej nemocnici

03.10.2014 13:20
Peter Visolajský
Predseda LOZ Peter Visolajský Autor:

Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ) chýba verejná diskusia k projektu novej bratislavskej nemocnice, ktorý sa má realizovať prostredníctvom verejno-súkromného partnerstva.

PPP formu vnímajú ako rizikovú, namietajú, že informácie, ktoré doposiaľ o projekte majú, nie sú dostatočné. Odvolávajú sa na to, že mnohé z otázok, ktoré adresovali kompetentným na ministerstve zdravotníctva, im neboli zodpovedané s odôvodnením, že ide o utajovaný materiál. LOZ pritom podotýka, že ide o projekt, ktorý bude mať výrazný dopad na celé slovenské zdravotníctvo na dlhé desaťročia. Odborári sa preto rozhodli rozprúdiť verejnú diskusiu cez billboardovú kampaň. Billboardy s fotkou premiéra SR a s nápisom „Ide Fico privatizovať najdôležitejšiu nemocnicu na Slovensku?“ rozmiestnili v najväčších slovenských mestách.

„Nemocnica nie je len budova a prístroje, nemocnica sú najmä lekári, sestry a ostatný personál, ktorý bol pri príprave tohto projektu obídený. Podobne je na tom aj celá slovenská verejnosť, ktorá bude celý tento pokus splácať so svojho vrecka,“ konštatoval predseda LOZ Peter Visolajský. Súhlasí s tým, že Bratislava potrebuje novú nemocnicu, otázkou podľa neho je, prečo PPP projekt, keď existujú aj výhodnejšie. Ako však tvrdí, nie sú ani proti tejto forme, ale požadujú viac informácií, navyše za problém považujú aj to, kto je realizátorom tohto zámeru, teda rezort zdravotníctva. „Všetci vieme o kauzách tohto ministerstva zdravotníctva a ako k nim ministerstvo pristúpilo. Všetci vieme, že PPP projekt je vysoko rizikový z pohľadu korupcie, preto potrebuje väčšiu transparentnosť,“ skonštatoval Visolajský.

Predseda lekárskych odborárov hovorí, že ide o pokus na najdôležitejšej nemocnici na Slovensku, ktorá rieši najťažších pacientov. Podľa neho vyvstáva niekoľko otázok, medzi nimi aj to, čo bude s pacientmi, ak projekt zlyhá, ako sú nadstavené mechanizmy, aby sa predišlo korupčným kauzám, či to, prečo bude mať nemocnica len akútne lôžka a kde budú hospitalizovaní chronickí pacienti. „Je tu vážne podozrenie, že sa investorovi vyberajú iba ziskové hrozienka z koláča, nakoľko akútni pacienti sú najziskovejší,“ povedal predseda LOZ.

Aktivita lekárskych odborárov prichádza v čase, keď ministerstvo zdravotníctva rozbehlo dialóg s potenciálnymi investormi. Visolajský argumentuje tým, že najprv sa snažili riešiť túto problematiku s kompetentnými. „S takýmto zúfalým pokusom, billboardovou kampaňou prichádzame až po tom, keď sme vyčerpali všetky iné možnosti,“ dodal predseda LOZ.

#Bratislava #nemocnica #odborári #Lekárske odborové združenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku