Mládežnícka organizácia opúšťa SDKÚ

Kongres združenia mládeže SDKÚ Nová Generácia odhlasoval zmenu stanov, čím odhlasoval aj vystúpenie z SDKÚ.

05.10.2014 14:46, aktualizované: 19:51
Pavol Frešo Foto: ,
Mládežníci sa rozhodli odísť zo strany, pretože si myslia, že Pavol Frešo nemá právo zotrvať na pozícii predsedu.
debata (28)

Stanovy zmenili tak, že už nepôjde o štruktúru SDKÚ. Ako povedal predseda Novej generácie Tomáš Smutný, delegáti na kongrese rozhodli, že Nová generácia bude ďalej existovať ako občianske združenie. Podľa neho za odchod z SDKÚ hlasovalo 80 percent prítomných delegátov. Kongres sa konal v obci Viničky v okrese Trebišov. Tí členovia Novej generácie, ktorí boli aj členmi SDKÚ pošlú v pondelok oznámenie o ukončení členstva v strane.

Nová Generácia nemala doteraz právnu subjektivitu, zo stanov fungovala ako mládežnícka organizácia SDKÚ a ako organizačná štruktúra strany. Ministerstvo vnútra už organizácia požiadala o zaregistrovanie OZ Nová Generácia – združenie mladých. Vystúpenie Novej Generácie z SDKÚ podľa Smutného umožňuje skutočnosť, že stanovy SDKÚ nikde explicitne neuvádzajú, že Nová Generácia je mládežnícka organizácia strany. O tom, že Nová Generácia je mládežníckou organizáciou SDKÚ, hovoria stanovy samotnej Novej Generácie.

Mládežníci sa rozhodli odísť, pretože si myslia, že Pavol Frešo nemá právo po mimoriadnom kongrese strany zotrvať na pozícii predsedu, keď ho väčšina najvyššieho orgánu strany odmietla. Frešo totiž na sneme obhájil svoju funkciu, keď jeho odporcovia nenašli dosť hlasov na jeho odvolanie. Za odvolanie Freša hlasovalo 160 delegátov, 48 bolo proti a dva hlasy boli neplatné. Proti Frešovi síce hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných delegátov, ale to nestačilo na Frešovo odvolanie.

Novým predsedom združenia mládeže SDKÚ Nová Generácia sa v nedeľu stal Lukáš Tisoň. Do funkcie ho zvolili na kongrese organizácie, ktorý pokračoval po tom, ako časť členov a bývalého vedenia odišli zo strany a iniciovali založenie občianskeho združenia Nová Generácia – združenie mladých. Generálnym sekretárom Novej Generácie sa stal Matúš Molitoris.

Nová Generácia pokračuje podľa Tisoňa v spolupráci s SDKÚ v doterajšej podobe ako súčasť SDKÚ. V Novej Generácii zostala časť mladých, ktorým na dnešnom kongrese v obci Viničky v okrese Trebišov neumožnili hlasovať (osem členov), respektíve ktorí hlasovali proti odtrhnutiu od strany (piati delegáti), títo so svojimi klubmi budú pokračovať v spolupráci s SDKÚ. Tisoň konštatoval, že sa im už ohlásili bývalí členovia NG, ktorí mali problém s bývalým predsedom Tomášom Smutným, respektíve ktorí boli vylúčení z organizácie s tým, že sa chcú vrátiť. V dohľadnom čase sa podľa Tisoňa uskutoční kongres NG, na ktorom vylúčení členovia vstúpia do organizácie a obnovia sa všetky štruktúry NG.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #Pavol Frešo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy