Prepad pancierového auta dostal kukláčov do pasce, vyplýva zo súdu

Policajní kukláči, ktorí mali zasiahnuť pred tromi rokmi pri prepade pancierového auta s peniazmi pri Vinohradoch nad Váhom, sa ocitli v nečakanej pasci. Polícia o chystanom prepade vedela, do vozidla určeného na prevoz peňazí preto nasadila vyzbrojených policajtov Útvaru osobitného určenia.

15.10.2014 14:50
debata (3)

Výstrel zo zbrane údajného páchateľa však zasiahol zamykací mechanizmus vozidla, ten sa zablokoval a policajti sa nemohli dostať von. Vyplynulo to zo stredajšieho pojednávania s obžalovanými bratmi Cyrilom a Pavlom T. zo Serede a Milanom S. zo Šintavy na Okresnom súde v Galante.

"Guľka prestrelila zámku, policajti nemohli vyskočiť von, pretože dvere sa zablokovali,“ povedal v stredu na pojednávaní zamestnanec spoločnosti, ktorá zabezpečovala prepravu peňazí z predajní známeho obchodného reťazca. Spoločnosť s políciou na akcii spolupracovala, na začiatku trasy v Nových Zámkoch umožnila nastúpiť do vozidla kukláčom.

Vozidlo pritom spĺňalo prísne bezpečnostné kritériá, opancierovaná časť bola odolná proti strelám. Zablokovanie zamykacieho mechanizmu označil zamestnanec spoločnosti za úplnú náhodu.

Páchatelia prepadli pancierové auto 12. decembra 2011. Kriminalisti pohyb trojice podozrivých v ten deň monitorovali. Keď pri Vinohradoch nad Váhom v okrese Galanta páchatelia pancierové vozidlo zastavili, zistili, že ide o policajnú akciu a z miesta činu ušli. K peniazom sa pri prepade nedostali.

Trojlístok následne obvinili z lúpeže formou spolupáchateľstva a vyhlásili po nich pátranie. Koncom roka 2011 zadržali policajti špeciálneho útvaru v Seredi Pavla T., o niekoľko týždňov v Rajeckých Tepliciach jeho brata Cyrila T. a Milan S. sa následne sám prihlásil na polícii. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová málo razantný zásah policajtov vtedy vysvetľovala tým, že nechceli spôsobiť zranenie alebo usmrtenie páchateľov.

"Vzhľadom na priebeh policajnej akcie bolo rozhodnuté, že sa neprikročí k radikálnemu a teda najtvrdšiemu postupu smerujúcemu k ublíženiu na zdraví. A to aj preto, že konanie páchateľov pri úniku javilo znaky ich snahy uniknúť aj za cenu, že budú poranení či usmrtení,“ vysvetľovala postup polície Baloghová. Keďže polícia páchateľov poznala, takýto postup by bol podľa nej netaktický.

Na stredajšom pojednávaní sa zúčastnil len obžalovaný Milan S., svedeckú výpoveď jedného z kriminalistov, ktorý sa podieľal na jeho sledovaní, označil za klamstvo. Bratia T. dali súhlas na pojednávanie v ich neprítomnosti. Po vypočutí viacerých svedkov a znalcov súd pojednávanie odročil.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #kukláči #súdne pojednávania