Frešo nevyhovel krajom a nezvolal prezídium SDKÚ

Predseda SDKÚ Pavol Frešo nevypočul žiadosť šiestich krajských predsedov strany a nezvolal rokovanie straníckeho prezídia. Naopak Frešo sám inicioval osobné stretnutia s nimi medzi štyrmi očami, čo zas odmietli krajskí predsedovia.

20.10.2014 09:47
Pavol Frešo Foto: ,
Šéf SDKÚ Pavol Frešo ignoroval žiadosti krajských predsedov a prezídium strany nezvolal.
debata (13)

SDKÚ tak od kongresu, ktorý bol 27. septembra, nemá ani jedného podpredsedu, ani generálneho sekretára a predsedu rozpočtového výboru. Frešo od kongresu nezvolal prezídium, aj keď by malo zasadať raz za dva týždne.

Šiesti krajskí predsedovia SDKÚ 9. októbra písomne požiadali predsedu strany Pavla Freša, aby zvolal rokovanie straníckeho prezídia. Prezídium je najvyšší orgán strany po kongrese. Na rokovaní chceli podľa informácií agentúry SITA krajskí predsedovia prediskutovať vnútrostranícku situáciu. Podľa stanov zvolávateľom rokovaní prezídia je len predseda strany.

Stranícky súd má vyložiť stanovy SDKÚ

Krajskí predsedovia tiež v ten istý deň doručili žiadosť straníckemu súdu. Ten by mal podľa nich vyložiť stanovy. Súd by sa mal zaoberať tým, či na odvolanie predsedu strany sú na kongrese potrebné tri pätiny všetkých delegátov alebo prítomných delegátov. V septembri na mimoriadnom kongrese SDKÚ sa totiž nepodarilo odvolať Pavla Freša z funkcie, pretože za jeho odvolanie nehlasovali tri pätiny všetkých delegátov, ale len prítomných. Súd o tom bude rozhodovať 8. novembra.

Ak by stranícky súd rozhodol, že na odvolanie predsedu sú potrebné tri pätiny zúčastnených delegátov, na rozhodnutí kongresu by sa nič nezmenilo. Jeho verdiktom by sa však musel riadiť prípadný ďalší kongres. Súd SDKÚ podáva záväzný výklad stanov.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #SDKÚ #Pavol Frešo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy