Súdna rada nesúhlasí so zmrazovaním platov sudcov

Súdna rada nesúhlasí s návrhom na ďalšie zmrazenie platov sudcov. Na rokovaní zaviazala predsedníčku Janu Bajánkovú rokovať o tejto problematike s tým, aby kompetentní „zvážili nutnosť schválenia takéhoto kroku“. Ak rokovania budú neúspešné, Bajánková sa môže obrátiť na Ústavný súd.

20.10.2014 16:41 , aktualizované: 18:53
debata (12)

Predsedníčka rady zdôraznila, že v prípade zmrazovania platov sudcov „musí byť zachovaná dočasnosť a musí byť zachovaný rovnaký prístup ku všetkým spoločenským vrstvám a ku všetkým, čo vstupujú v rámci sociálneho zmieru, situácia v hospodárstve nie je taká, aby sa pristupovalo k zmrazovaniu platov." Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová uviedla, že minister stále rokuje o tejto problematike.

Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca „v súčasnosti treba zohľadniť aj to, či by ďalšie zmrazenie neprekročilo limity ústavnosti“. Minulý týždeň minister uviedol, že ak by v nasledujúcom roku neboli zmrazené platy sudcov a prokurátorov, tak by bolo potrebné zvýšiť rozpočet o 11 miliónov eur. Súdna rada v súvislosti s budúcoročným rozpočtom zároveň vyzýva ministerstvo spravodlivosti, aby zabezpečilo finančné prostriedky na primerané množstvo sudcov vzhľadom na zvýšenie agendy.

Súdna rada v pondelok rozhodla, že opätovne predloží prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrh na vymenovanie Judity Gabonaiovej-Hrenčukovej za sudkyňu. Prezident v auguste prerušil jej vymenovanie pre vážne pochybnosti o objektívnom a nediskriminačnom prístupe výberovej komisie ku všetkým kandidátom vo výberovom konaní, v ktorom táto kandidátka uspela.

Členovia rady sa zhodli, že neboli zistené žiadne nové skutočnosti a preto návrh opätovne predložia. Gabonaiová-Hrenčuková uspela na súde, kde pracuje aj jej matka.

Súdna rada tiež predloží prezidentovi Kiskovi šiestich kandidátov na sudcov. Sú medzi nimi aj dvaja kandidáti, ktorí uspeli na konkurzoch ešte v roku 2011 a v roku 2012 a rada pod vedením Štefana Harabina sa nimi nezaoberala. Ďalší štyria kandidáti uspeli vo výberových konaniach pred tohtoročným septembrom, keď do platnosti vstúpili legislatívne zmeny zavádzajúce previerky pre sudcov. Rada sa zhodla na tom, že títo kandidáti previerku nepotrebujú. O ich vymenovaní a o tom, či spĺňajú kritéria na sudcov, rozhodne definitívne prezident Andrej Kiska.

Materiál o kritériách na výber sudcov rada dnes neprerokovala s tým, že je ešte potrebné na ňom pracovať. Až na ďalšom zasadnutí sa budú zaoberať písomnými a mediálnymi vystúpeniami bývalého šéfa rady Štefana Harabina, ktorý sa vyjadruje k činnosti Súdnej rady SR. Dnes o tom z časových dôvodov nerokovali.

S členmi rady hovoril o dôveryhodnosti súdnictva prezident

Dôveryhodnosť súdnictva bola hlavná téma rokovania prezidenta Andrej Kiska s členmi Súdnej rady SR. „Nie je to len môj osobný, ale mal by to byť spoločný cieľ: aby sme zvýšili dôveru v justíciu,“ povedal Andrej Kiska.

Na stretnutí sa slovenský prezident zaujímal aj o to, aký názor majú členovia rady na spôsob výberu nových sudcov. Spoločne diskutovali, ako by sa tento proces dal zlepšiť a ako zvýšiť jeho transparentnosť tak, aby bol maximálne objektívny.

„Musíme mať nespochybniteľný, náročný a objektívne fungujúci systém výberu nových ľudí v talároch,“ povedal prezident. Súdna rada a prezident sa zhodli aj na tom, že noví sudcovia musia byť nielen morálne a odborne spôsobilí, ale musia presvedčiť o svojich kvalitách všetkých, ktorí prídu do styku s uplatňovaním súdnej moci. O stretnutí informovali z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #súdnictvo #ministerstvo spravodlivosti #Súdna rada