Vyhlásili strom roka. Má 200 rokov a rastie v Senici

Víťazom ankety Strom roka 2014 je 200-ročná moruša biela zo Senice, informovali zástupcovia Nadácie Ekopolis, ktorá anketu organizuje. Moruša získala 1 711 hlasov z celkovo odovzdaných 11 445.

24.10.2014 12:45
Strom roka 2014 Foto: ,
Víťaz 12. ročníka ankety Strom roka 2014 - Moruša biela (Morus alba), Senica, vek: 200 rokov, obvod: 355 cm, výška: 20 m. Bratislava, 23. október 2014.
debata

„Tento strom je pre nás aj pre naše mesto veľmi významný už len tým, že rastie prakticky v centre mesta,“ povedal Juraj Kabát, člen občianskeho združenia Kozel, ktoré strom do ankety nominovalo. „Je to netypický strom pre mestskú zeleň a mnoho Seničanov na tom strome doslova vyrastalo. Chceli sme sa s ním pochváliť a preto sme ho nominovali,“ dodal. Víťazný strom stojí v Senici uprostred zastavaného územia.

„Tento strom je obklopený civilizáciou, páči sa mi na ňom, že vôbec je,“ okomentoval víťazný strom patrón ankety spevák Peter Lipa. Víťazný strom získa dendrologický posudok o svojom pôvode od Medzinárodnej arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a zároveň 200 eur, ktoré využijú ochranári na jeho ošetrovanie. Zároveň bude Slovensko reprezentovať na medzinárodnej súťaži Európsky strom roka.

Finalista 12. ročníka ankety Strom roka 2014 -...
Finalista 12. ročníka ankety Strom roka 2014 -...
+9Finalista 12. ročníka ankety Strom roka 2014 -...

„Súťaž Európsky strom roka organizuje naša partnerská organizácia v Českej republike Nadace Partnerství, povedal programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec. "Do tejto súťaže postupujú víťazi národných ankiet. Verím, že strom, ktorý nás bude tento rok reprezentovať, bude mať veľké šance,“ dodal s tým, že víťaza vyhlásia na jar budúceho roka na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli.

Na druhom mieste sa s 1 510 hlasmi umiestnil 180-ročný dub letný z Diviakov nad Nitricou a na treťom mieste skončila s 1 032 hlasmi lipa malolistá z Kláštora pod Znievom. Oba stromy získali 200 eur, ktoré poslúžia na ich ošetrenie.

Dvanásty ročník ankety Strom roka vyhlásila Nadácia Ekopolis v apríli tohto roka. Verejnosť nadácii zaslala do júna 45 nominácií, z ktorých porota vybrala 12 finalistov. Kritériami posudzovania nominovaných stromov boli ich vzhľad a tiež príbehy, ktoré sa s jednotlivými stromami spájajú. O víťazovi potom hlasovala verejnosť prostredníctvom internetu, pošty alebo sms správ.

Podľa organizátorov je poslaním ankety upozorniť na staré, vzácne alebo ohrozené stromy a vzbudiť záujem verejnosti o problematiku ochrany životného prostredia. Záujemcovia nájdu fotografie stromov, ktoré sa zúčastnili na finálovom hlasovaní ankety Strom roka 2014 ako aj informácie, ako hlasovať v ankete Európsky strom roka na stránke www.ekopolis.sk

debata chyba
Viac na túto tému: #Senica #strom #Európsky strom roka