NR SR retroaktívne zmenila pravidlá na výstavbu štadiónov, tvrdia v Moste

Parlament podľa poslanca NR SR za stranu Most-Híd Árpáda Érseka retroaktívne mení pravidlá na výstavbou futbalových štadiónov, a to tak, že štát má súkromníkovi spätne preplácať tučné faktúry, ktoré vznikli už pred podpisom zmluvy na ich výstavbu.

29.10.2014 13:07
parlament, hlasovanie, ustavny zakon, rokovacia... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

Ak povedal Érsek, na návrh poslanca Smeru Ľubomíra Petráka sa budú musieť občania poskladať na megaprojekty niektorých súkromných spoločností, o ktorých podpore rozhodne minister školstva. „Zákon sa novelizoval absolútne neštandardným spôsobom pozmeňovacími návrhmi, ktoré predložil poslanec Smeru Ľubomír Petrák.

Tieto pozmeňovacie návrhy vôbec nesúvisia s novelou predloženou Renátou Zmajkovičovou, ktorá sa týka predaja potravín v školských bufetoch,“ upozornil Érsek, ktorý pripomenul, že vďaka jednému z pozmeňovacích návrhov Petráka sa má zabezpečiť plynulá realizácia a financovanie strategických a dlhodobých projektov v oblasti športovej infraštruktúry.

Novela podľa neho umožní v rámci poskytovania dotácií zo štátneho rozpočtu na výstavbu športovej infraštruktúry osobitného významu preplatenie aj tých výdavkov, ktoré už boli uhradené v minulých rokoch, ešte pred podpisu zmluvy o poskytnutí dotácie. „Faktúry sa dajú antidatovať a štát ich preplatí. Petrák nahráva výstavbe futbalových štadiónov, kde bude treba zafinancovať veci, ktoré sa už vykonali. Napríklad na Tehelnom poli je už kopa pomletého betónu. Asi aj táto faktúra môže zapadnúť do tohto balíčka,“ zdôraznil Érsek.

Podľa Petráka sú vynaložené náklady, ktoré, ak by sa nezahrnuli do celkového balíka, tak by spoluúčasť investora mimo príspevku zo štátneho rozpočtu nebola 40, ale 80 percent, čo by menilo zmysel investície. „Aké ďalšie náklady by mali byť zahrnuté ako spoluúčasť investora? Je projektová dokumentácia nákladom v súvislosti so stavbou? Sú búracie práce a prípravné práce nákladmi, ktoré súvisia so stavbou,“ opýtal sa Petrák v súvislosti s výstavbou štadióna na Tehelnom poli.

Petrák odmieta, že by príspevok mohli dostať len vyvolení. Zdôraznil, že o pridelení peňazí bude rozhodovať minister školstva. Ročne bude mať k dispozícii približne štyri milióny eur.

Poslanec za Smer pozmeňujúcim návrhom zmenil spôsob financovania výstavby športovísk. Budovanie športovísk a ich rekonštrukcie bude možné preplácať aj spätne. Petrák presadil, aby v rámci poskytovania dotácií zo štátneho rozpočtu na výstavbu športovej infraštruktúry osobitného významu boli oprávneným výdavkom aj výdavky, ktoré vynaložil na športovisko prijímateľ dotácie v minulých rokoch pred podpisom dotačnej zmluvy.

Refundovať tak bude možné výdavky po podpise dotačnej zmluvy bez časového obmedzenia ich úhrady. Podľa poslanca za Smer-SD sa úpravou zabezpečí aj to, aby bolo možné preplácať výdavky pri rekonštrukciách po živelnej pohrome v nasledujúcich rokoch, keď sa na to v štátnom rozpočte vyčlenia peniaze.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #výstavba štadiónov #Most-Híd #Smer #NR SR #Arpád Érsek
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy