Poslanci ministra práce Richtera neodvolali

Poslanci vo štvrtok nevyslovili nedôveru ministrovi práce Jánovi Richterovi. Zo 128 prítomných poslancov hlasovalo za odvolanie 50, zdržalo sa 77 a proti bol 1 zákonodarca.

30.10.2014 14:38, aktualizované: 21:55
Robert Fico, Ján Richter Foto: ,
Premiér Robert Fico odmieta dôvody opozície na odvolanie ministra práce Jána Richtera. Naopak, za jeho pôsobenie na ministerstve Richtera pochválil.
debata (89)

Návrh na odvolanie ministra práce, ktorý do parlamentu podalo 36 opozičných poslancov, bol podľa premiéra Roberta Fica paškvil. Ako uviedol počas parlamentnej rozpravy, dôvody na odvolanie šéfa rezortu práce nemajú s prácou ministra práce a sociálnych vecí nič spoločné.

Fico odmietol obvinenie opozície z toho, že minister Richter nezvláda agendu ministerstva. "Je to človek na svojom mieste, rozumie svojej funkcii a má veľmi dobré výsledky,“ povedal premiér.

Opozícia podľa Fica prišla s návrhom na odvolanie ministra Richtera pre blížiace sa komunálne voľby. "Účelom je zdiskreditovať vládu a Smer v čase pred komunálnymi voľbami,“ zdôraznil premiér. Označil ho za trápny pokus, ktorý je tendenčný. „Je to trápne predvolebné divadlo zúfalých opozičných poslancov,“ tvrdí.

Fico pochválil pôsobenie Richtera

Fico upozornil na to, že na Slovensku za súčasnej vlády klesá nezamestnanosť, ako aj počet ľudí v hmotnej núdzi. Minister práce podľa Fica pripravil šesť z balíčka 15 opatrení na zlepšenie životnej úrovne ľudí, presadil zmeny v štátnom dôchodkovom systéme, ako aj legislatívu k vyplácaniu dôchodkov z druhého piliera. Upriamil pozornosť aj na to, že zamestnávatelia oceňujú úroveň sociálneho dialógu s vládou.

Podnet na Richterovo odvolanie podpísalo 36 poslancov všetkých opozičných strán. Opozícia chcela ministra práce zosadiť z funkcie pre kauzu prideľovania eurofondov spoločnosti Star EU. „To, že sa postavíme proti zneužívaniu eurofondov v parlamente, bude signálom aj pre Európsku úniu, že to myslíme vážne,“ uviedol nezaradený poslanec Alojz Hlina. Na mimoriadnu schôdzu pozvali aj slovenských europoslancov a zástupcov Európskej komisie na Slovensku, prítomný je napríklad europoslanec a predseda SaS Richard Sulík.

„Extrémna úspešnosť“ firmy Star EU pri eurofondoch

Zistenia Konzervatívneho inštitútu o extrémnej úspešnosti spoločnosti Star EU pri čerpaní eurofondov, ktorú pred niekoľkými rokmi odporúčal starostom vtedajší generálny manažér Smeru Richter, vypovedajú podľa opozičných poslancov o existencii ďalšej tunelárskej schémy obludných rozmerov.

„To, že nám dnes Európska únia zadržuje vyplatenie eurofondov za ťažké milióny eur, je práve dôsledok takýchto praktík. Niekto v tomto štáte nadobudol presvedčenie, že zdroje Európskej únie sú tu v prvom rade na to, aby sa rozkradli. V tomto odbore sú smeráci veľmi vynaliezaví a bez zábran,“ povedal pred časom Sulík.

Hlina rezortu práce a sociálnych vecí zároveň vyčíta, že dotáciu na zamestnanosť mladých za vytvorenie štyroch pracovných miest vo výške 23-tisíc eur dostal aj exekútorský úrad vedený Rudolfom Krutým. Ten pred tým, ako sa stal exekútorom, pracoval v nebankovej spoločnosti Pohotovosť a neskôr túto spoločnosť ako exekútor zastupoval.

Richter: Miesta u exekútorov sa podporovali aj predo mnou

Vytváranie pracovných miest pre mladých nezamestnaných na exekútorských úradoch podporili aj bývalí ministri práce Jozef Mihál a Ľudovít Kaník, tvrdil Ján Richter počas parlamentnej rozpravy k opozičnému návrhu na jeho odvolanie. Úrady práce počas ministrovania Ľudovíta Kaníka podľa Richtera podporili 50 exekútorských úradov, ktoré vytvorili pracovné miesta pre 72 mladých nezamestnaných. V období, keď bol ministrom práce Jozef Mihál, štát podľa ministra práce podporil vytvorenie 52 pracovných miest pre mladých nezamestnaných u 46 exekútorov.

"Nové pracovné miesta sa podporovali v minulosti, podporujú sa teraz a pokiaľ budú adekvátne projekty, budú sa podporovať naďalej,“ povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Ako upozornil, pri poskytovaní finančných prostriedkov na vytváranie nových pracovných miest musel rešpektovať zásadu nediskriminácie voči všetkým zamestnávateľom.

K svojmu pôsobeniu na čele ministerstva práce Richter uviedol, že na Slovensku klesá miera nezamestnanosti, ako aj počet evidovaných nezamestnaných. „Prekonali sme všetky neduhy a zlé rozhodnutia predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej,“ povedal. Minulomesačná miera nezamestnanosti na Slovensku na úrovni 12,44 percent bola podľa Richtera najnižšia od decembra 2010. „Celkový počet nezamestnaných je najnižší za posledné štyri roky,“ povedal minister. Priznal pritom, že pokles miery nezamestnanosti je nielen zásluhou ministra práce, ale deje sa tak aj vďaka vývoju ekonomiky.

Minister Richter sa tiež pochválil prijatím modernejšieho Zákonníka práce, schválením podmienok pre vyplácanie dôchodkov z druhého piliera, vysokou úrovňou sociálneho dialógu a lepším podnikateľským prostredím. „Firmy sa neboja rozširovať produkciu a prijímať nových zamestnancov,“ povedal. Pripomenul tiež projekt na zamestnávanie mladých, vďaka ktorému sa pre nich vytvorilo 12-tisíc pracovných miest, či zvýšenie vianočného príspevku pre penzistov s nízkymi dôchodkami.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Ján Richter #odvolávanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy