Polícia trestne stíha exkonateľa MH Development. Beblavého návrh neprešiel

Bývalý konateľ obchodnej spoločnosti MH Development Ladislav K. je obvinený z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorej jediným bodom malo byť prijatie uznesenia Národnej rady k vykonaniu kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami spomínanej firmy sa skončila krátko po tom, ako sa začala. Poslanci neschválili jej program.

05.11.2014 11:44 , aktualizované: 16:59
Kaliňák, Pavlis Foto: ,
Minister hospodárstva Pavol Pavlis (vľavo) a minister vnútra Robert Kaliňák.
debata (25)

Na brífingu o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák. Dodal, že policajti Národnej kriminálnej agentúry začali druhé trestné stíhanie vo veci, ktoré smeruje k ďalším pochybnostiam o hospodárení v MH Development.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis uviedol, že v utorok vymenoval nového konateľa spoločnosti a vymenil zvyšok dozornej rady. V spoločnosti momentálne prebieha vnútorný audit. Do budúcnosti minister hospodárstva plánuje zlúčiť MH Development so spoločnosťou MH Invest a následne ju previesť pod Slovenskú agentúru pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

"Konali sme rýchlo, efektívne, účinne a za týždeň sme celý problém vyriešili,“ dodal ďalej Pavlis. Minister je presvedčený, že na pochybenia, na ktoré upozornil poslanec Miroslav Beblavý, by nakoniec prišla na konci roku pri závierkach a kontrole aj dozorná rada spoločnosti.

Minister Kaliňák v súvislosti s Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) SR uviedol, že nakoniec niektoré zistenia mu budú postúpené, keďže nie všetky konania budú trestným činnom. NKÚ podľa jeho slov neobídu a bude si plniť svoje úlohy.

MH Development potrebuje nezávislú kontrolu, tvrdí Beblavý

MH Development potrebuje nezávislú kontrolu svojho hospodárenia, nie kontrolu orgánmi podriadenými strane Smer. Vyhlásil to nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Beblavý upozornil, že bývalý konateľ MH Development Ladislav K. spolu s rodinou Hyžovcov, ktorá podľa neho najviac profitovala z biznisu v MH Development, sú blízki príbuzní bývalého prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Ako ďalej informoval, nielen že sú príbuzní, ale aj zastupovali rodinu Gašparovičovcov v stavebných konaniach a iných projektoch. „Tak úzke prepojenie s najvyšším predstaviteľom štátu je škandálom samo o sebe a volá po nezávislom vyšetrení jeho šafárenia, osobitne, keď Ivan Gašparovič sám seba označil za akoby člena Smeru,“ poznamenal.

Nezaradený poslanec opäť pripomenul, že poslanci Smeru nepripustili minulý týždeň rokovanie v pléne NR SR o vykonaní kontroly NKÚ. Podľa neho, ak by parlament odsúhlasil kontrolu, prijalo by sa uznesenie a NKÚ by začal kontrolovať. „Minimálne na niekoľko týždňov, možno aj mesiacov, kým by NKÚ celú vec šetril, by celá kauza bola prerušená, to znamená, že by ďalšie politické údery strana Smer nedostávala,“ podotkol.

Ďalším problémom podľa poslanca je skutočnosť, že na pôsobenie Ladislava K. dohliadala dozorná rada nie obyčajných úradníkov, ale vysokopostavených politických nominantov Smeru. „Pani Eva Karasová bola riaditeľka kancelárie ministra hospodárstva za Tomáša Malatinského. Pani Simona Stahovcová je doteraz poradkyňa vedúceho služobného úradu Ministerstva hospodárstva SR,“ priblížil Beblavý. Táto dozorná rada podľa neho neodhalila počas dvoch rokov prenájom auta od samého seba, zamestnávanie príbuzných ani zadávanie zákaziek otcovi od syna.

Mimoriadna schôdza sa skončila, poslanci neschválili program

Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorej jediným bodom malo byť prijatie uznesenia Národnej rady SR k vykonaniu kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v obchodnej spoločnosti MH Development, s. r. o., sa skončila krátko po tom, ako sa začala. Poslanci totiž neschválili jej program, keď za navrhovaný program hlasovalo len 46 poslancov, 62 poslancov bolo proti a traja poslanci sa zdržali hlasovania.

Opoziční poslanci na čele s nezaradeným poslancom Miroslavom Beblavým žiadali prijať uznesenie o tom, aby Najvyšší kontrolný úrad SR vykonal kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti MH Development, s. r. o. za obdobie od 31. mája 2012 do súčasnosti. Parlament mal tiež v uznesení požiadať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa o to, aby odvolal členov dozornej rady tejto spoločnosti a zároveň ich odvolal aj z orgánov obchodných spoločností, v ktorých je rezort hospodárstva spoločníkom. Vedúci kancelárie Národnej rady SR mal zabezpečiť vrátenie finančných prostriedkov zaslaných na účet parlamentu späť obchodnej spoločnosti MH Development.

Paška NKÚ vyzval na vykonanie kontroly v MH Development

Predseda parlamentu Pavol Paška v utorok požiadal listom NKÚ o vykonanie kontroly v obchodnej spoločnosti MH Development, s. r. o.

Paška nevysvetlil, prečo o liste na NKÚ neinformoval verejnosť a poslancov. Zároveň konštatoval, že list so žiadosťou o vykonanie kontroly v MH Development by zaslal aj vtedy, ak sa mimoriadna schôdza nekonala. Vládny Smer na októbrovej schôdzi zamietol opozičnú požiadavku na zaradenie nového bodu programu, a to diskusiu k žiadosti o vykonanie kontroly Najvyšším kontrolným úradom SR v MH Development.

Keďže Paška poslal NKÚ list, mimoriadnu schôdzu považoval za zbytočnú. „Je to prezentácia politických bezdomovcov, ktorí nás chcú otravovať nielen do komunálnych volieb, ale až do parlamentných volieb v roku 2016 témami, ktoré považujem za úplne zbytočné a nehodlám im venovať v národnej rade, ktorá je zahltená legislatívnymi návrhmi, žiadnu pozornosť,“ konštatoval Paška. Zdôraznil, že v spoločnosti MH Development prebieha kontrola rezortu hospodárstva, prípadom sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní a na organizáciu sa pozrie aj NKÚ.

„Považujem za veľmi dôležité, aby sa každá takáto kauza dôsledne prešetrila, ale aby nebola predmetom zbytočného politického záujmu ľudí, ktorí v politike zatiaľ ľuďom neponúkli nič a národná rada sa pre nich stala jediným priestorom, kde môžu prezentovať svoje názory,“ konštatoval Paška. Opozícia by podľa neho mala ísť medzi ľudí, ponúknuť im program, idey, a keď získa legitímnu väčšinu, potom môže presadzovať svoje názory. „Nikto nikdy nič nezametal, nezametáme, ani nebudeme zametať,“ zdôraznil predseda parlamentu.

Kancelária parlamentu podľa Pašku zatiaľ peniaze, ktoré dostala od MH Development za pokutu jej dnes už bývalého šéfa Ladislava K., naspäť neposlala. Parlament podľa neho nie je vyšetrovací orgán a počká si na výsledky vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní a súdov a podľa toho bude konať.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Beblavý #Robert Kaliňák #MH Development