Piešťanská nemocnica chce zrušiť zmluvu s Medical Group

Vedenie piešťanskej Nemocnice Alexandra Wintera hľadá právne možnosti na zrušenie kúpnej zmluvy na CT zariadenie v cene takmer 1,6 milióna eur.

06.11.2014 10:16
debata (34)

Chce tak rozptýliť medializované informácie o predraženom prístroji, informovala riaditeľka nemocnice Mária Domčeková, ktorá však kúpu zároveň obhajuje.

Spoločnosť Medical group SK zatiaľ nemocnici zariadenie nedodala. Pre nákup multidetektorového počítačového tomografu na výzvu premiéra Roberta Fica odstúpila z funkcie ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer), ako aj šéfka dozornej rady piešťanskej nemocnice a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer).

Zvolenská stihla ešte odvolať nominantov ministerstva zdravotníctva v správnej rade nemocnice. Podľa medializovaných informácií bol CT prístroj drahší o 600 tisíc eur ako ten, ktorý vysúťažilo predchádzajúce vedenie a ktorý napokon nemocnica nekúpila.

Riaditeľka Domčeková vo verejnom obstarávaní žiadny problém nevidí. Obstarávanie bolo podľa nej riadne zverejnené v domácom vestníku, ako aj v Európskom vestníku verejného obstarávania. Do súťaže sa prihlásili štyria uchádzači, dvaja boli pre nezrovnalosti vylúčení. Do elektronickej aukcie sa dostali dvaja uchádzači, víťazom sa stala spoločnosť Medical Group SK s CT Philips Ingeunity Core 128 za 1 595 898 eur vrátane DPH.

Informácie o tom, že nemocnica mala v minulosti vysúťažený prístroj za približne milión eur, Domčeková odmieta. "CT zariadenie vysúťažené vo verejnom obstarávaní v tomto roku je vyššej triedy, s tomu zodpovedajúcimi technickými a funkčnými parametrami,“ uviedla riaditeľka. Pôvodne vybraté zariadenie Siemens Definition AS je podľa jej informácií v súčasnosti už zastarané, preto boli v novom obstarávaní požadované vyššie technické a funkčné parametre.

Zariadenie Siemens pracuje napríklad s dlhším skenovacím časom, čo znamená zároveň vyššiu radiačnú záťaž pre pacienta. Okrem toho v cene aktuálne vysúťaženého zariadenia značky Philips je podľa Domčekovej zahrnutá aj finančná služba, teda platba rozložená na 48 splátok, pretože nemocnica nie je schopná cenu zaplatiť naraz.

Na sporný nákup CT prístroja upozorňovali ministerku zdravotníctva členovia správnej rady piešťanskej nemocnice, lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #CT vyšetrenie #Piešťany Medical group SK