Podľa nich Fico a strana Smer dlhodobo vytvára organizovaný systém, ktorý vedie k podpore klientelizmu a zneužívaniu verejných zdrojov a verejnej moci.
Fico v tomto volebnom období čelil odvolávaniu už tretíkrát. V minulosti opozícia odvolávala Fica pre kauzu kúpy 49-percentného podielu SPP a tiež pre predaj emisií.
Odvolávanie Fica tromflo všetky rekordy
Odvolávanie premiéra Fica tromflo všetky slovenské parlamentné rekordy. Išlo o historicky prvé víkendové nočné zasadnutie parlamentu. Doteraz parlament výnimočne rokoval počas víkendu, ale len jeden deň a nie v noci. Teraz poslanci rokovali od soboty od 18.30, s výnimkou jednej polhodinovej prestávky, celý víkend až do pondelka do 19.38.
Dĺžka rokovania 49 hodín je rekordom v akomkoľvek odvolávaní člena vlády. Ak by poslanci vyslovovali Ficovi nedôveru počas štandardného rokovania parlamentu, trvalo by im to viac ako týždeň a pol, teda šesť a pol rokovacieho dňa.
Parlament štandardne rokuje od utorka do piatku, v utorok až štvrtok po osem hodín, v piatok šesť. Ficovo odvolávanie by v tomto štandardnom režime, v akom sa konajú normálne schôdze, trvalo cez pol druha týždňa, pričom druhý týždeň by sa o Ficovom páde rokovalo do štvrtkového popoludnia.
Pašku neodvolávali, Smer neschválil program
Pozícia Pašku v parlamente zostáva nezmenená. Mimoriadna schôdza Národnej rady, ktorú iniciovala opozícia, sa skončila krátko po tom, ako sa začala. Poslanci neschválili program s jediným bodom, a to návrhom na odvolanie Pašku z funkcie predsedu parlamentu. Schôdzu zablokovali poslanci Smeru.
Návrh na Paškovo odvolanie podali do parlamentu opozičné strany, podpísalo ho 44 poslancov. „Hlavný dôvod je angažovanie sa pána Pašku v zdravotníckych firmách a najmä v skupine, ktorá má dominantné postavenie v zdravotníctve a akoby zázrakom vyhráva mnohé výberové konania za čias Ficovej vlády. Stojí aj za posledným tendrom na CT v piešťanskej nemocnici. Dnes je to už formálne schránková firma, ale všetky firmy v tej skupine do roku 2008 spoluvlastnil aj Pavol Paška,“ vysvetľoval predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic iniciatívu opozície.
Paška tvrdí, že svoje podnikanie u predchodcu Medical Group ukončil už pred 13 rokmi, takmer rok predtým, ako som sa vôbec stal prvý raz poslancom NR SR.
Na nočnom rokovaní bolo málo poslancov
Poslanec Igor Hraško z Obyčajných ľudí viac než hodinu vypočítaval množstvo káuz Ficovej vlády, na ktoré upozornili médiá. Stranu Smer pritom nazýval vládnym zlepencom.
Poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník v pondelňajšom vystúpení upozornil, že Smer na jednej strany krajinu drancuje a rozkráda, na druhej sa ľudí bojí. Nikdy v histórii moderného Slovenska parlament nezasadal v noci zo soboty na nedeľu, podľa Kaníka tak vládna strana chcela dosiahnuť, aby si odvolávanie predsedu vlády všimlo čo najmenej ľudí.

Lucia Nicholsonová (SaS) priznala, že sa v opozícii dohodli na čo najdlhších vystúpeniach. Sama sa rozhodla v rozprave čítať odkazy ľudí predsedovi vlády, ktoré jej napísali na sociálnej sieti Facebook. To sa nepáčilo podpredsedníčke parlamentu Jane Laššákovej (Smer), ktorá ju vyzvala, aby nedehonestovala Národnú radu a prestala.
Poslankyňa to však odmietla s tým, že žiadny zákon jej to nezakazuje. Čítala napríklad aj správy ľudí, ktorí predsedovi vlády predpovedali, že skončí ako rumunský prezident Ceausescu.
Samotný premiér v rokovacej sále nebol, i keď na chvíľu sa v pléne objavil. Na nočnom rokovaní sa veľa poslancov nezúčastnilo, v pléne ich sedelo približne desať. V noci vystúpilo s prejavom jedenásť poslancov, rozprava pokračovala aj v pondelok.
Zákaz pre schránkové firmy v tendroch
Minister kultúry Marek Maďarič bude podporovať zákaz pre schránkové firmy v štátnych tendroch. „Budem podporovať, aby sa schránkové firmy nemohli zúčastňovať na výberových konaniach,“ povedal Maďarič v rozprave k odvolávaniu premiéra Roberta Fica.
Zákaz v tendroch za štátne peniaze pre schránkové spoločnosti s neznámou majiteľskou štruktúrou odporúčali v rozprave vláde prijať napríklad poslanci Jozef Mihál (SaS) a exminister kultúry Daniel Krajcer. Nezaradená poslankyňa Magda Vášáryová Maďariča upozornila, že korupcia sa podľa toho, čo počula, rozmáha aj v audiovizuálnom fonde. Za vybavenie projektu sa vraj podľa Vášáryovej žiadajú desaťpercentné provízie.
„Dôkazy sa zháňajú ťažko,“ konštatovala opozičná poslankyňa. Ako dodala, aj keď Maďarič nemusí mať s možnou korupciou v audiovizuálnom fonde nič spoločné, ide o štruktúru, ktorú minister kultúry vytvoril. „Nedá sa vysvetliť, prečo nie sú toaletné papiere na nemocničných WC a prečo je 'vývar'za milión eur vo firme na Belize,“ povedal predseda SDKÚ Pavol Frešo. Podľa neho vládna strana musela 40 hodín počúvať kritiku opozície, kým pripustila, že zmení zákon.