Poslanci Fica neodvolali, program schôdze o Paškovi neschválili

, 10.11.2014 07:10, aktualizované: 21:15
Robert Fico
Premiéra Roberta Fica poslanci parlamentu podľa očakávania neodvolali. Autor: ,

Premiéra Roberta Fica sa opozícii odvolať nepodarilo. Na mimoriadnej schôdzi národnej rady za jeho odvolanie hlasovalo 53 zo 133 prítomných poslancov, proti bolo 79 zákonodarcov a jeden sa zdržal. Ficovo odvolávanie iniciovali poslanci za SDKÚ, SaS, OĽaNO a časť nezaradených.

Podľa nich Fico a strana Smer dlhodobo vytvára organizovaný systém, ktorý vedie k podpore klientelizmu a zneužívaniu verejných zdrojov a verejnej moci.

Fico v tomto volebnom období čelil odvolávaniu už tretíkrát. V minulosti opozícia odvolávala Fica pre kauzu kúpy 49-percentného podielu SPP a tiež pre predaj emisií.

Odvolávanie Fica tromflo všetky rekordy

Odvolávanie premiéra Fica tromflo všetky slovenské parlamentné rekordy. Išlo o historicky prvé víkendové nočné zasadnutie parlamentu. Doteraz parlament výnimočne rokoval počas víkendu, ale len jeden deň a nie v noci. Teraz poslanci rokovali od soboty od 18.30, s výnimkou jednej polhodinovej prestávky, celý víkend až do pondelka do 19.38.

Dĺžka rokovania 49 hodín je rekordom v akomkoľvek odvolávaní člena vlády. Ak by poslanci vyslovovali Ficovi nedôveru počas štandardného rokovania parlamentu, trvalo by im to viac ako týždeň a pol, teda šesť a pol rokovacieho dňa.

Parlament štandardne rokuje od utorka do piatku, v utorok až štvrtok po osem hodín, v piatok šesť. Ficovo odvolávanie by v tomto štandardnom režime, v akom sa konajú normálne schôdze, trvalo cez pol druha týždňa, pričom druhý týždeň by sa o Ficovom páde rokovalo do štvrtkového popoludnia.

Pašku neodvolávali, Smer neschválil program

Pozícia Pašku v parlamente zostáva nezmenená. Mimoriadna schôdza Národnej rady, ktorú iniciovala opozícia, sa skončila krátko po tom, ako sa začala. Poslanci neschválili program s jediným bodom, a to návrhom na odvolanie Pašku z funkcie predsedu parlamentu. Schôdzu zablokovali poslanci Smeru.

Návrh na Paškovo odvolanie podali do parlamentu opozičné strany, podpísalo ho 44 poslancov. „Hlavný dôvod je angažovanie sa pána Pašku v zdravotníckych firmách a najmä v skupine, ktorá má dominantné postavenie v zdravotníctve a akoby zázrakom vyhráva mnohé výberové konania za čias Ficovej vlády. Stojí aj za posledným tendrom na CT v piešťanskej nemocnici. Dnes je to už formálne schránková firma, ale všetky firmy v tej skupine do roku 2008 spoluvlastnil aj Pavol Paška,“ vysvetľoval predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic iniciatívu opozície.

Paška tvrdí, že svoje podnikanie u predchodcu Medical Group ukončil už pred 13 rokmi, takmer rok predtým, ako som sa vôbec stal prvý raz poslancom NR SR.

Na nočnom rokovaní bolo málo poslancov

Poslanec Igor Hraško z Obyčajných ľudí viac než hodinu vypočítaval množstvo káuz Ficovej vlády, na ktoré upozornili médiá. Stranu Smer pritom nazýval vládnym zlepencom.

Poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník v pondelňajšom vystúpení upozornil, že Smer na jednej strany krajinu drancuje a rozkráda, na druhej sa ľudí bojí. Nikdy v histórii moderného Slovenska parlament nezasadal v noci zo soboty na nedeľu, podľa Kaníka tak vládna strana chcela dosiahnuť, aby si odvolávanie predsedu vlády všimlo čo najmenej ľudí.

Pavla Pašku napokon neodvolávali.
Pavla Pašku napokon neodvolávali. Autor: SITA, Jozef Jakubčo

Lucia Nicholsonová (SaS) priznala, že sa v opozícii dohodli na čo najdlhších vystúpeniach. Sama sa rozhodla v rozprave čítať odkazy ľudí predsedovi vlády, ktoré jej napísali na sociálnej sieti Facebook. To sa nepáčilo podpredsedníčke parlamentu Jane Laššákovej (Smer), ktorá ju vyzvala, aby nedehonestovala Národnú radu a prestala.

Poslankyňa to však odmietla s tým, že žiadny zákon jej to nezakazuje. Čítala napríklad aj správy ľudí, ktorí predsedovi vlády predpovedali, že skončí ako rumunský prezident Ceausescu.

Samotný premiér v rokovacej sále nebol, i keď na chvíľu sa v pléne objavil. Na nočnom rokovaní sa veľa poslancov nezúčastnilo, v pléne ich sedelo približne desať. V noci vystúpilo s prejavom jedenásť poslancov, rozprava pokračovala aj v pondelok.

Zákaz pre schránkové firmy v tendroch

Minister kultúry Marek Maďarič bude podporovať zákaz pre schránkové firmy v štátnych tendroch. „Budem podporovať, aby sa schránkové firmy nemohli zúčastňovať na výberových konaniach,“ povedal Maďarič v rozprave k odvolávaniu premiéra Roberta Fica.

Zákaz v tendroch za štátne peniaze pre schránkové spoločnosti s neznámou majiteľskou štruktúrou odporúčali v rozprave vláde prijať napríklad poslanci Jozef Mihál (SaS) a exminister kultúry Daniel Krajcer. Nezaradená poslankyňa Magda Vášáryová Maďariča upozornila, že korupcia sa podľa toho, čo počula, rozmáha aj v audiovizuálnom fonde. Za vybavenie projektu sa vraj podľa Vášáryovej žiadajú desaťpercentné provízie.

„Dôkazy sa zháňajú ťažko,“ konštatovala opozičná poslankyňa. Ako dodala, aj keď Maďarič nemusí mať s možnou korupciou v audiovizuálnom fonde nič spoločné, ide o štruktúru, ktorú minister kultúry vytvoril. „Nedá sa vysvetliť, prečo nie sú toaletné papiere na nemocničných WC a prečo je 'vývar'za milión eur vo firme na Belize,“ povedal predseda SDKÚ Pavol Frešo. Podľa neho vládna strana musela 40 hodín počúvať kritiku opozície, kým pripustila, že zmení zákon.

#Robert Fico #parlament #odvolávanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
40,99
Kytica pre pána červené ruže a hypericum

Kytica pre pána červené ruže a hypericum

23,99
Dôkaz lásky krémový

Dôkaz lásky krémový

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk