Poslanci skontrolujú tri nemocnice, preveria ich nákupy

Členovia parlamentného výboru pre zdravotníctvo odsúhlasili poslanecký prieskum v nemocniciach v Piešťanoch, Martine a Trenčíne, preveriť si chcú nákupy zdravotníckych prístrojov od spoločnosti Medical Group SK a jej predchodcu Martek Medical od roku 2010. Prieskum odsúhlasili všetci prítomní poslanci. Návrh predložili zákonodarcovia za SDKÚ, KDH a Most-Híd.

18.11.2014 12:52
debata (7)

Výborom v utorok prešiel aj ďalší návrh opozície, a to predloženie správy od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka o prešetrení tendrov vo všetkých nemocniciach rezortu, v ktorých uspeli spomínané spoločnosti od roku 2010. Rezort o tom zároveň výboru predloží správu. Na vyžiadanie výboru poskytne šéf rezortu zdravotníctva aj stanovisko k správe Najvyššieho kontrolného úradu SR z januára 2013, ktorý preveroval nákupy v nemocniciach štátu. Čislák má poslancov zároveň informovať o opatreniach, ktoré ministerstvo prijalo.

Impulzom na poslanecký prieskum bol pre opozíciu medializovaný nákup drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK. Tá mala prístroje dodať aj do Martina a Trenčína.

Piešťanská nemocnica si ešte v roku 2012 vo verejnom obstarávaní vybrala CT prístroj za približne milión eur, napokon ho však nekúpila. V tomto roku si v novom výberovom konaní vybrala iný prístroj za 1,6 milióna eur, ktorý mala dodať firma Medical Group SK. V spoločnosti pôsobil v minulosti predseda parlamentu Pavol Paška. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková tender obhajuje, tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom. Firme Medical Group SK však zaslala návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja.

Po medializácii prípadu vyzval premiér Robert Fico ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú i podpredsedníčku NR SR a predsedníčku dozornej rady nemocnice Renátu Zmajkovičovú, aby sa vzdali svojich funkcií. Obe Ficovej výzve vyhoveli. Paška tvrdí, že svoje podnikanie u predchodcu Medical Group ukončil už pred 13 rokmi, takmer rok predtým, ako som sa vôbec stal po prvý raz poslancom NR SR.

Juraj Koval, ktorý sa vyhlasuje za jediného majiteľa Medical Group SK prehlásil, že predseda parlamentu ani skupina Penta nemajú v Medical Group žiadny vlastnícky podiel, a ani sa na riadení a rozhodovacích procesoch spoločnosti nepodieľajú.

V noci zo soboty na nedeľu Pavol Paška oznámil, že odstúpi z postu predsedu parlamentu. Urobil tak vo volebnom štábe kandidáta na post primátora Košíc Richarda Rašiho. Ako dôvod Paška uviedol útoky na jeho osobu v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Útoky podľa Pašku poškodzujú jeho rodinu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Piešťany #Dukla Trenčín #Medical Group SK #CT prístroj