Vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť vyše 190 kilometrov za hodinu, zmenil viacero miest v najvyšších slovenských horách na nepoznanie.
Kalamitu, ktorá okrem Vysokých a Nízkych Tatier postihla aj lesy na Orave a v Slovenskom rudohorí, vyvolala tlaková níž, prechádzajúca cez územie Slovenska. Práve ona priniesla príliv arktického vzduchu, sprevádzaný silným vetrom.
V oblasti Vysokých Tatier boli najsilnejšie poryvy vetra zaznamenané medzi štvrtou a siedmou hodinou popoludní. Smršť spustošila v Tatranskom národnom parku (TANAP) približne 12 600 hektárov lesov (asi štvrtinu z celkovej rozlohy lesov) a zanechala po sebe päťdesiatkilometrový pás vyvrátených stromov, poškodených ciest, tratí, vedení i domov. Celkové množstvo dreva z vyvrátených a zlomených stromov odborníci odhadli na približne päť a pol milióna metrov kubických.

Okrem hmotných škôd, vtedy vyčíslených na 8,7 miliardy slovenských korún (vyše 288 miliónov eur), si rozmar počasia vyžiadal aj dva ľudské životy. Prvou obeťou bol štyridsaťdeväťročný muž, ktorého auto zavalil strom. Druhou potom český turista, ktorého vietor zrejme strhol zo svahu v Nízkych Tatrách.
Výsadba nových lesných porastov bola symbolicky zahájená koncom apríla 2005 vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom. Na časti postihnutého územia bol vysadený nový les, ďalšie stovky hektárov pôdy sa pomaly obnovujú prirodzenou cestou. Do aspoň približnej podoby, akú mali pred katastrofou, sa Tatry budú vracať ešte desiatky rokov.