SaS: Nominácia Pellegriniho potvrdzuje personálne zúfalstvo Smeru

Spraviť predsedu parlamentu z čerstvého ministra školstva Petra Pellegriniho, ktorý sa ledva stihol oboznámiť s problematikou, je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka "potvrdením personálneho zúfalstva, v ktorom sa Smer nachádza".

24.11.2014 21:14
Richard Sulík, SaS Foto: ,
Šéf SaS Richard Sulík
202

Sulík tvrdí, že tak, ako pozná Petra Pellegriniho, verí, „že bude viesť parlament menej arogantne a hlavne kultivovanejšie, ako bol vedený doteraz“. Uviedol to v reakcii na dnešné oznámenie premiéra Roberta Fica, že novým predsedom Národnej rady SR má byť súčasný minister školstva Peter Pellegrini. Tvrdí tiež, že poslanci za SaS sa budú snažiť o korektné vzťahy s novým šéfom zákonodarného zbo­ru.

Sulík taktiež verí, že školstvo, ktoré je „z pohľadu Slovenska oveľa dôležitejšie ako vedenie parlamentu, dostane do svojho vedenia človeka, ktorý bude schopný zlepšovať podmienky pre učiteľov a dobiehať kvalitu slovenských škôl v porovnaní s vyspelým svetom“.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár považuje Pellegriniho za schopného človeka, ktorý bude vedieť viesť parlament. „Dostane šancu zmeniť rétoriku voči opozícii. Ja mu fandím,“ povedal Bugár. Lídrovi Mosta-Híd je zároveň ľúto, že vláda došla o schopného ministra školstva, „ktorý vedel, čo a ako má robiť“. „Akoby pre Smer bolo dôležitejšie mať dobrého človeka vo vedení parlamentu ako na ministerstve školstva. Hoci školstvo je budúcnosťou Slovenska,“ uzavrel Bugár.

Sieť: Školstvu škodí častá výmena ministra

Peter Pellegrini „v svojej krátkej politickej kariére nepreukázal schopnosť zjednocovať obe strany politického spektra, ani si vybudovať prirodzenú autoritu silou svojej osobnosti“, tvrdí poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Preto je podľa Beblavého „otázne, či to dokáže na čele národnej rady, aby nebol závislý len na 83 hlasoch poslancoch Smeru“. Podpredsedovi strany Sieť je najviac ľúto ministerstva školstva, ktoré bude mať už tretieho ministra v tomto volebnom období Smeru. Je to pre školstvo dosť zničujúca situácia.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac vníma Pellegriniho nomináciu pozitívne, keďže skúsenosti, ktoré s ním mal ako so štátnym tajomníkom rezortu financií, boli dobré. „Bol ten, kto aj na nepríjemné otázky odpovedal priamo a nevyhýbal sa odpovedi,“ dodal Zajac.

Poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník považuje Pellegriniho za relatívne novú a mladú tvár Smeru. Pellegriniho nominácia na post predsedu parlamentu má podľa Kaníka snahu prekryť „korupciou prežratú a naštrbenú povesť Smeru“. „Každý deň sa dozvedáme nové škandály, za ktoré je Smer zodpovedný. Myslím, že Petrovi Pellegrinimu sa to prekryť nepodarí, lebo je toho príliš veľa,“ konštatoval Kaník.

OĽaNO: Horší ako arogantný Paška byť nemôže

Členovia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti veria, že nový muž na čele parlamentu prinesie aj novú kultúru. „Nič horšie, ako arogantné vedenie Pavla Pašku, sa už Národnej rade nemôže stať, takže výber pána Pellegriniho by mal byť lepším riešením. Veríme, že nový muž na tomto poste prinesie aj novú kultúru. Tento post síce patrí Smeru, ale nie v zmysle ‚vyhraj voľby, môžeš všetko‘,“ sprostredkoval reakciu hnutia OĽaNO hovorca Dano Mitas.

Novým predsedom Národnej rady SR bude Peter Pellegrini, ktorý vo vláde zastával post ministra školstva. Na pozícii šéfa rezortu ho nahradí Juraj Draxler, ktorý bol na ministerstve štátnym tajomníkom. Podpredsedom parlamentu bude Miroslav Číž.Oznámil to po po rokovaní predsedníctva Smeru predseda strany Robert Fico.

Pellegrini nahradí vo funkcii Pavla Pašku, ktorý z funkcie odstúpil pre kauzu predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Paška sa zároveň vzdal aj poslaneckého mandátu. Číž nahradí vo funkcii Renátu Zmajkovičovú, ktorá sa pre tú istú kauzu funkcie vzdala v októbri. Zmajkovičová na rozdiel od Pašku zostala v parlamente ako radová poslankyňa. Nového predsedu i podpredsedu parlamentu budú poslanci voliť v utorok na začiatku 44. schôdze národnej rady.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
202 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #opozícia #Pavol Paška #Peter Pellegrini