Pellegriniho zvolili za predsedu parlamentu

Novým predsedom parlamentu sa stal doterajší minister školstva Peter Pellegrini (Smer). Pellegriniho v tajnej voľbe podporilo 120 zo 136 prítomných poslancov, piati boli proti a 11 sa zdržali hlasovania.

25.11.2014 11:03, aktualizované: 17:25
pellegrini, Fico, Kaliňák, Kažimír Foto: ,
Nový predseda parlamentu Peter Pellegrini (dole uprostred) počas schôdze NR SR.
33

Za podpredsedu parlamentu poslanci zvolili Miroslava Číža (Smer), ktorý túto funkciu zastával v prvej vláde Roberta Fica. Za Číža hlasovalo 99 zo 136 prítomných poslancov, 22 bolo proti a hlasovania sa zdržalo 15 zákonodarcov.

Odchod Pavla Pašku z funkcie predsedu parlamentu pre kauzu predraženého nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou a zároveň jeho vzdanie sa poslaneckého mandátu si vyžiadalo zmeny v poslaneckom zbo­re.

Pašku v poslaneckých laviciach nahradil Ján Babič, ktorý v úvode 44. schôdze zložil poslanecký sľub. Ten bol pôvodne náhradníkom za niekdajšieho ministra školstva Dušana Čaploviča. Keďže novým predsedom parlamentu sa stal Peter Pellegrini, doterajší minister školstva, národnú radu opustil jeho náhradník, poslanec za Smer Peter Gaži.

Pellegrini: Funkciu prijímam s pokorou

Novozvolený predseda parlamentu Peter Pellegrini prijíma funkciu s pokorou. „Som pripravený na konštruktívnu spoluprácu,“ povedal poslancom po svojom zvolení. „Chcem zdôrazniť, že som mimoriadne hrdý na krajinu, v ktorej žijem. Slovensko je krásna krajina s mimoriadne šikovnými ľuďmi,“ dodal Pellegrini.

Premiér Robert Fico blahoželá Petrovi... Foto: SITA/AP, Jozef Jakubčo
Peter Pellegrini, Robert Fico Premiér Robert Fico blahoželá Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za šéfa parlamentu.

Poslancom sa poďakoval za prejavenú dôveru. Pellegrini si uvedomuje, že ako predseda parlamentu je len prvý medzi rovnými. Úlohou pre všetkých, vládnu väčšinu i opozíciu, je podľa neho práca na zvyšovaní dôveryhodnosti parlamentu a zlepšovaní politickej kultúry.

„Parlament nie je len politickým divadlom. Mal by sa tu viesť korektný politický zápas o hodnoty s cieľom zlepšiť život občanov,“ dodal nový predseda národnej rady. Upozornil, že ideovú a konštruktívnu výmenu názorov v parlamente často nahrádza bezobsažná emotívna diskusia s osobným osočovaním, čo okrem iného vedie k nárastu extrémizmu.

Pellegrini chce spolupracovať s vládou a prezidentom a doterajšiemu predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi poďakoval za prácu odvedenú vo funkcii v dvoch volebných obdobiach.

Bugár: Pellegrini musí vrátiť politiku do parlamentu

Petra Pellegriniho čaká podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára ťažká pozícia odstrániť deformáciu parlamentarizmu. Ako povedal Bugár, dúfa, že novozvolený predseda parlamentu si uvedomí vážnosť a výbušnosť súčasnej situácie a pričiní sa o to, aby sa politika mohla vrátiť z námestí do parlamentu.

Bugár tiež očakáva, že nový šéf parlamentu Peter Pellegrini bude rešpektovať opozíciu a umožní jej robiť si svoju kontrolnú a politickú prácu. „Dobre vieme, s čím sú občania nespokojní a aké požadujú zmeny. My sme ochotní diskutovať v parlamente a prijímať riešenia, ktoré prispejú k vyvodeniu zodpovednosti za predražené nákupy a k vyššej transparentnosti verejných obstarávaní – a nielen tých,“ povedal Bugár.

Strana Most-Híd od Petra Pellegriniho tiež očakáva, že nastolí zmenu politickej kultúry na pôde parlamentu. „Uvidíme, či sa pán Pellegrini vydá cestou kontinuity, alebo či jeho osoba na čele parlamentu bude pozitívnou zmenou,“ dodal predseda strany Most-Híd.

Zanikol poslanecký klub SDKÚ

Zanikol aj poslanecký klub niekdajšej najsilnejšej pravicovej strany SDKÚ. Po odchode Martina Fedora zo strany i poslaneckého klubu už nemal potrebných osem členov, v parlamente bude pätica poslancov za SDKÚ pôsobiť ako nezávislá.

Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš síce vystúpili zo strany už skôr, ale doteraz zostali členmi poslaneckého klubu, čím umožňovali jeho existenciu. Zánikom poslaneckého klubu príde strana Pavla Freša v parlamente o viacero výhod – účasť na grémiách Národnej rady SR, pravidelný finančný príspevok či rokovaciu miestnosť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Paška #Peter Pellegrini