Novela proti schránkovým firmám je podľa Beblavého deravá

Novela zákona o verejnom obstarávaní z dielne Smeru, ktorá má z verejných súťaží vylúčiť schránkové firmy, je podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého deravá.

30.11.2014 15:10
Miroslav Beblavý Foto: ,
Miroslav Beblavý.
debata (95)

Vyhlásil to v relácii O 5 minút 12 televízie RTVS. Novela totiž podľa neho nezabezpečí, aby štát poznal konečných užívateľov finančných transakcii.

„Návrh novely umožní poznať vlastníka firmy, beneficierov však neodhalí,“ povedal. Podľa neho návrh nepočíta napríklad s existenciou trustov, ktoré pozná anglické právo. Tam napríklad určuje majiteľ spoločnosti ľudí, ktorým budú vyplácané zisky spoločnosti pričom so spoločnosťou nemusia mať žiadny vzťah.

Vládne návrhy podľa Beblavého znejú dobre na tlačovkách, inak sú však skôr marketingové. Okrem poznania identity konečného užívateľa ziskov je vraj potrebné v rámci novely riešiť aj problém vymáhania financií v prípade, že sa pri verejnom obstarávaní zistí porušenie zákona. Beblavý navrhuje aj to, aby všetky informácie súvisiace s procesom verejného obstarávania boli prístupné verejnosti.

Takisto je podľa neho potrebné tieto pravidlá uplatniť na všetky formy nakladania s verejnými peniazmi, nie len na verejné obstarávania. Keď sa problém korupcie nebude riešiť efektívne, medzi ľuďmi bude podľa Beblavého rásť frustrácia.

Schránkové firmy boli podľa Kaliňáka spájané už s SDKÚ

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) opozícia v období, keď bola vo vláde, neriešila nič z toho, čo teraz navrhuje. Namiesto vecnej diskusie sa podľa neho zameriava na ohováračskú a klebetnú agendu. Kaliňák pripomenul, že problematika schránkových firiem bola v minulosti spájaná s SDKÚ, ktorej bol Beblavý v členom.

Smer je podľa Kaliňáka schopný sebareflexie v prípade, že spraví nejakú chybu. Dokazuje to podľa neho aj odstúpenie Pavla Pašku z funkcie predsedu parlamentu. „Opozícia urobila z volieb v Košiciach referendum o Pavlovi Paškovi a on v ňom uspel,“ povedal Kaliňák s tým, že Paška tak získal slobodu rozhodovať sa o svojom ďalšom pôsobení.

Zároveň poprel, že by Pašku do tohto kroku niekto tlačil. Podľa Beblavého kauza CT v Piešťanoch Paškovi ukázala, že si nemôže robiť, čo chce. Ako predseda parlamentu sa podľa Beblavého nemal vôbec angažovať v oblasti zdravotníctva. Beblavý zároveň pochválil ďalších opozičných politikov za organizovanie protikorupčných protestov. Tie sú podľa neho prospešné, avšak problémy netransparentnosti a korupcie môžu riešiť len účinné zákony.

95 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Miroslav Beblavý #Robert Kaliňák