Peter Pellegrini spolu s vedúcim Kancelárie NR SR Danielom Guspanom a generálnym projektantom stavby Ivanom Masárom im prezentovali projekt ochrany vzácnych pamiatok a historických nálezov. Celý projekt ochrany archeologických nálezov pripravili so zreteľom na záväzné stanovisko Krajského pamiatkového úradu.
Koordinátori otvorenej výzvy a účastníci protestu ocenili možnosť oboznámiť sa s podrobnou vizualizáciou obnovy severnej časti Bratislavského hradu. Taktiež im bola sprístupnená technická dokumentácia projektu stavby podzemných garáží. Zúčastnené strany sa dohodli na ďalšej komunikácii, informuje tlačové oddelenie NR SR.
Podľa protestujúcich sa unikátne archeologické pamiatky z čias Rímskej ríše nemajú zasypávať a ani premiestňovať, ale majú sa zrekonštruovať a sprístupniť odbornej aj laickej verejnosti.
Podľa archeologičky Tatiany Štefanovičovej, ktorá robila na Hrade výskum ešte koncom 50. rokov, idea garáží sa objavila už v 80. rokoch, ale pre nálezy z obdobia Veľkej Moravy sa zámer podarilo zastaviť.
Aktuálny výskum odhalil dvetisíc rokov staré nálezy, ktoré sú unikátne v strednej Európe. Preto garáže na hrade nemajú čo robiť, zdôraznila Štefanovičová.
Podľa viacerých odborných stanovísk geológov, historikov a archeológov, ktoré prečítali počas protestu, je na prvom mieste zachovanie pamiatok, ktoré sú spoločným historickým dedičstvom Európy. Patrí medzi ne aj kameňolom z 15. storočia, ktorý by sa nemal zničiť a v rámci pripravovanej barokovej záhrady by sa mala prezentovať aspoň jeho časť.