Radičová: Dôvody nevstúpiť do politiky ma posilňujú

Na odpovedi expremiérky Ivety Radičovej nevrátiť sa do politiky sa zatiaľ nič nemení.

08.12.2014 09:43
Iveta Radičová Foto:
Iveta Radičová.
debata (90)

„Odpovedám vždy rovnako celý čas po odchode z vrcholovej politiky. Na mojom rozhodnutí pokúsiť sa o návrat na slovenskú politickú scénu sa zatiaľ nič nemení,“ povedala s tým, že vo svete je premiér doživotné zaradenie.

Bývalá premiérka si pri páde vlády vôbec nevedela predstaviť akýkoľvek návrat do politiky. „Shakespeare nenapísal – nikdy nehovor nikdy. My sme si to tak zjednodušili. On to napísal presnejšie. Teda, že človek zaujíma dnes stanovisko na základe minulej i dnešnej skúsenosti, ktorá však zajtra opäť môže byť iná. Po troch rokoch sa dôvody nevstúpiť už do slovenského politického ringu iba posilňujú. V uplynulom čase som sa rozprávala s viacerými predstaviteľmi stredopravých strán, ale ak sa v zásadných otázkach, ako sú reflexia minulosti, riešenia a spoločný postup rozchádzajú, perspektíva spolupráce je v nedohľadne. O to viac, že na politickej scéne prevláda pragmatizmus, čím sa stierajú ideové a programové špecifiká a rozdiely. Rozpráva sa, kto s kým a za koho peniaze môže uspieť vo voľbách, teda o mechanizme moci, ale nie o zmysle, teda o riešeniach a spolupráci v prospech občanov. Na základe minulej ale aj dnešnej skúsenosti platí moje ‚nie‘ pre úvahy o možnom návrate na slovenskú politickú scénu,“ vyhlásila.

Radičová tvrdí, že by bolo absurdné, keby povedala, že nesleduje politické dianie. „Sledujem ho veľmi intenzívne,“ konštatovala. Snaží sa byť užitočná tam, kde o jej podporu a pomoc stoja, doma aj v zahraničí.

„Dostávam ponuky a pozvania, reprezentujem Slovensko na medzinárodných politických fórach, oslovili ma na členstvo v Madridskom klube prezidentov a premiérov z celého sveta. Zdá sa, že je to aktivita, ktorá má zmysel a ktorá ma vtiahla do politiky, ale inde a inak,“ povedala. Na členstvo v prestížnom klube dostala ponuku ako jediná politička (politik) zo Slovenska. „Aj keď si to mnohí azda neuvedomujú, sú v našej spoločnosti vážne problémy, ktoré je potrebné riešiť na medzinárodnej úrovni. Takým problémom je napríklad kríza a jej dôsledky“.

Podľa bývalej šéfky kabinetu nie je možné pomôcť iným, ak nemá človek silný vnútorný motív a odhodlanie. „Snažím sa byť užitočná spôsobom, ktorý nie je útekom ani vnucovaním sa,“ zdôraznila.

Expremiérka nedávno pomáhala s niektorými vecnými návrhmi, riešeniami a námetmi do programu strany Most-Híd. „Nie je to však len o strane Most-Híd či politike na Slovensku. Som k dispozícii vždy, keď je záujem konzultovať vecné riešenia, najmä v oblastiach protikorupčných opatrení a otvoreného vládnutia, v ktorých sme prijali zásadné opatrenia a ktoré treba udržať a ďalej rozvíjať. Pokiaľ riešenia použijú aj politici na Slovensku, poteší ma to,“ dodala.

90 debata chyba
Viac na túto tému: #Iveta Radičová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy