Analytici: Smer by sa pokúsil o ústavnú väčšinu

Až sedem strán by sa dostalo do parlamentu a najsilnejší by bol Smer so 68 poslaneckými mandátmi. Vyplynulo z decembrového prieskumu agentúry Polis. Ak by takto dopadli voľby, podľa oslovených analytikov by sa Smer pravdepodobne v prvom kroku pokúsil o vytvorenie ústavnej väčšiny, ktorá je minimálne 90 hlasov.

10.12.2014 09:15
Robert Fico, Smer Foto: ,
Premiér Robert Fico
debata (9)

„Myslím si, že v prvom priblížení by sa Smer snažil o ústavnú väčšinu s KDH a Mostom-Híd. Ak by to nevyšlo, išiel by zrejme s KDH,“ mienil politický analytik Ján Baránek z Polisu.

Tiež politológ Tomáš Koziak usúdil, že ústavná väčšina by bolo veľké pokušenie, pre ktoré sú politické strany pripravené robiť aj väčšie kompromisy. „Cieľom politiky je získať čím viac moci a ústavná väčšina predstavuje vyššiu úroveň politickej moci. Takže to pokušenie ísť do ústavnej väčšiny by bolo veľmi silné,“ povedal Koziak. V prípade vládnej koalície s jednoduchou väčšinou by podľa neho išla so Smerom ktorákoľvek strana s výnimkou tých, ktoré by sa voči nemu radikálnejšie vyhranili.

Smer si v prieskumoch stále udržiava vysokú podporu. Podľa Polisu by ho volilo vyše 38 percent opýtaných. Podľa Baránka je to tým, že ľavicový volič na rozdiel od pravicového nemá alternatívu. „Tým pádom sa prah citlivosti znižuje a viac sa mu prepáči, lebo ak som ľavičiar, budem voliť Smer,“ poznamenal analytik.

Do parlamentu by sa dostali tiež SNS s 5,2 percenta a SMK s 5,1 percenta opýtaných. Na hranici vstupu do parlamentu, ktorá je 5 percent, balansuje v prieskumoch dlhšie najmä SMK. Či sa však obidve strany skutočne uchytia vo veľkej politike, je stále neisté.

Podľa Baránka SNS mohli pomôcť komunálne voľby a o možnosti, že bude mať poslancov, rozhodujú desatiny. Ako ďalej povedal, SMK je na tom lepšie. „Má disciplinovanejších voličov, ktorí by išli voliť. Čím by bola volebná účasť nižšia, tým viac jej to vyhovuje,“ doplnil analytik.

V komplikovanej situácii sú podľa prieskumu SaS, SDKÚ i Nova. „Ich vstup do parlamentu je veľmi ohrozený,“ poznamenal Baránek. Sas by volilo 3,9 percenta, SDKÚ 3,1 percenta a Novu 2,4 percenta opýtaných.

Ani jeden z analytikov si nemyslí, že ak by voľby dopadli podľa tohto prieskumu, tak by Smer zostal mimo hry. Nevedeli si predstaviť, že by také rozličné strany opozície dokázali vytvoriť funkčnú vládu, hoci by dohromady mali viac hlasov ako Smer. „Neviem, ako by Igor Matovič vládol s Bélom Bugárom. Ťažko sa to dá predstaviť,“ dodal Baránek.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #Smer #parlamentné voľby