Lesy SR podali trestné oznámenie na poslanca Mičovského

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky podal pre ochranu svojej povesti a dobrého mena žalobu a zároveň aj trestné oznámenie na poslanca Jána Mičovského.

10.12.2014 15:12
Ján Mičovský Foto: ,
Ján Mičovský.
debata (9)

Dôvodom sú Mičovského vyjadrenia zo 4. decembra, keď podnik obvinil z rozkrádania v súvislosti so súťažami na odvoz dreva. Ako informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, právny zástupca podniku poslal v utorok na generálnu prokuratúru podnet pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a žalobou na okresnom súde v Humennom bude podnik od Mičovského požadovať ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy.

Mičovský na brífingu 4. decembra informoval, že malých prepravcov dreva nahradili Lesy SR novými, ktorí sú drahší. „To, čo sa udialo v posledných mesiacoch v oblasti odvozu dreva, vo verejnom obstarávaní tohto výkonu, sa nedá pri najväčšej slušnosti nazvať inak ako rozkrádanie,“ vyhlásil Mičovský, ktorý v tejto súvislosti v parlamente interpeloval ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka.

„Doteraz prepravcovia vozili kubík dreva za 4,26 eura. Teraz títo veľkí, čo to vysúťažili, vozia, budú voziť na štyri roky za 6,33 eura. Nárast týchto zdanlivo malých, nenápadných čísiel je 49 percent,“ konštatoval Mičovský. Podľa jeho prepočtov by sa tak odvoz dreva predražil o 11 miliónov eur, keďže Lesy SR odvážajú ročne prostredníctvom cudzích prepravcov približne 1,3 milióna metrov kubických dreva.

Malých prepravcov dreva z tendra podľa Mičovského vyradili „zaujímavé súťažné podmienky“. Zadávateľ požadoval od účastníkov obrat 10 miliónov eur, finančnú zábezpeku 330-tisíc eur a 33 špecializovaných áut na odvoz dreva. „Navyše tieto autá musia mať emisnú normu Euro 4, ktorá zabezpečuje istú čistotu výkonu motorov,“ dodal Mičovský, ktorý následne interpeloval v parlamente aj premiéra SR Roberta Fica.

Premiér však argumentoval, že zvýšenie ceny za meter kubický na kilometer je len o päť centov, čo však podľa Mičovského výpočtov predraží odvoz dreva o 6 miliónov eur.

Lesy SR: Obvinenia vychádzajú z neúplných informácií

Podľa Lesov SR vychádzajú Mičovského obvinenia z neúplných a nepravdivých informácií. Ako uviedol Rezek, podnik mal záujem vysúťažiť silných, spoľahlivých a stabilných obchodných partnerov, ktorí dokážu vzhľadom na svoje ekonomické postavenie na trhu zabezpečiť odvoz dreva kvalitnými odvoznými súpravami s minimálnymi ekologickými dopadmi na životné prostredie.

Pripomenul, že v procese verejného obstarávania cenu zákazky generuje súťaž, ktorá je podľa Lesov SR primeraná (0,26 eura/m3/km), keďže je rovnaká ako cena, za ktorú ich špecializovaný odštepný závod realizuje odvoz v tomto roku.

"Kde pán Mičovský berie istotu, že malí prepravcovia by to odviezli za menej? Koncom roka sa im skončili zmluvy a odmietali predĺženie kontraktu, pretože nesúhlasili s cenami, ktoré si vysúťažili. Čiže v tomto prípade ide o hrubé zavádzanie z jeho strany. Malí prepravcovia by museli rovnako súťažiť a nikto nevie povedať, že by to dokázali voziť za menej peňazí,“ uviedol Rezek.

Dodal, že podpísané rámcové dohody negarantujú dodávateľom, že zrealizujú odvoz určitého konkrétneho množstva, a z toho dôvodu sú výpočty poslanca Mičovského len hypotetické. Štátny podnik Lesy SR navyše dlhodobo posilňuje vlastné odvozné kapacity a tým postupne znižuje množstvo dreva, ktoré prepravujú súkromní dodávatelia.

Mičovský: Trestné podanie prinesie víchor

Podané trestné oznámenie poslanca Mičovského potešilo. „Som presvedčený, že tie dvere, ktoré dnes otvorili trestným podaním na generálnu prokuratúru, prinesú konečne potrebný nie vietor, ale víchor, ktorý to, čo už roky vidím, konkrétne v tomto štátnom podniku, konečne vymetie,“ reagoval poslanec na trestné oznámenie voči svojej osobe.

Mičovský zároveň dodal, že podklady, ktorými disponoval, neboli z „pochybných zdrojov“, ale priamo od ministra Jahnátka. Podľa poslanca o zmanipulovaní súťaže svedčia fakty. „Noví prepravcovia zvíťazili len vďaka tomu, že tí starí boli daní do autu, a to takými podmienkami ako: zlož zábezpeku 300-tisíc eur, maj obrat 10 miliónov eur, maj 26 až 33 áut a maj ekologické normy Euro 4,“ vysvetlil.

Vláda sa bojí verejnej kontroly, tvrdí Simon

Vláde a ministrovi Jahnátkovi sa podľa podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona darí spájať opozíciu. „Úprimne povedané, vláda a ministri sa boja zjavne verejnej kontroly, ktorej sú vystavovaní. Preto sa asi pán minister riadi heslom "najlepšia obrana je útok“ a zavelil, zadal príkaz svojim zamestnancom, či už v Štátnych lesoch TANAP-u alebo v štátnom podniku Lesy SR, aby začali politickú perzekúciu proti tým ľuďom, ktorí verejne pomenovali to, čo verejne známe bolo," reagoval Simon na podanie trestného oznámenia voči svojej osobe zo strany Štátnych lesov TANAP-u.

„Chcem povedať, že na svojich vyjadreniach naďalej, na všetkých, ktoré som vysvetlil, zotrvávam. Neobávam sa verejnej kontroly, nech preveria orgány činné v trestom konaní a nech aj súd preverí, kto tu hovoril pravdu,“ vyhlásil Simon.

Exminister pôdohospodárstva začiatkom októbra upozornil, že Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) prideľujú drevo z tohtoročnej veternej kalamity, ako sa im páči, komu chcú, ako chcú a bez verejnej súťaže. Výsledkom toho mala byť cena dreva pri pni 25 eur za meter kubický. Simon v tejto súvislosti spomenul prideľovanie kalamitného dreva v Poľsku, kde prideľovali drevo cez tender a cena dreva pri pni po súťaži bola na úrovni 55 eur za meter kubický.

„Na každom kubíku predaného dreva Slovenská republika a občania tejto krajiny prichádzajú o 30 eur. Keď zoberiem, že kontrakt bol urobený na 140-tisíc kubíkov na slovenskej strane, tak je to cez 4,2 milióna eur,“ vyhlásil vtedy Simon.

Kontrola však nepotvrdila porušenie zákona. Podľa Simona skutočnosť, že aj Štátne lesy TANAP-u aj Lesy SR podali v ten istý deň trestné oznámenie potvrdzuje, že vláda sa bojí verejnej kontroly. „Aj komunisti sa báli verejnej kontroly a ich moc skončila. Dúfam a som presvedčený, že moc a politické opodstatnenie politickej strany Smer-SD a všetkých jej nominantov v tejto krajine sa chýli ku koncu,“

9 debata chyba
Viac na túto tému: #trestné oznámenie #Lesy SR #Ján Mičovský