Referendum je podľa Sulíka zbytočné, biskupi vyzvali na účasť

18.12.2014 12:10, aktualizované: 15:35
Richard Sulík, SaS
Šéf SaS Richard Sulík. Autor: ,

Referendum, ktoré organizuje Aliancia za rodinu, považuje predseda SaS Richard Sulík asi za najzbytočnejšie, aké si vie predstaviť.

Sloboda a Solidarita bude voličov vyzývať, aby sa na referende nezúčastnili. „A to hovorím ja, ktorý som sám organizoval jedno referendum, čo stálo porovnateľne veľa peňazí. Podstatný rozdiel je v tom, že toto referendum, nech sa skončí akokoľvek, nič nezmení. Právny stav, aký máme dnes, zostane rovnaký bez ohľadu na to, či referendum bude úspešné alebo nie,“ povedal Sulík.

Líder liberálov chápe, že demokracia niečo stojí, ale vyhodiť šesť miliónov eur za zbytočné referendum považuje za neprimerané. „Neupierame práva väčšine, bojujeme za práva menšín. Ale toto referendum je tak zbytočné, že nerobí vôbec nič,“ konštatoval.

Sulík nevylúčil, že po referende SaS príde s návrhom na registrované partnerstvá, ktorý už v tomto volebnom období raz do parlamentu predložila. Liberálnych tém sa SaS podľa Sulíka nevzdáva.

„Sú to témy, ktoré máme dlhodobo vo svojom programe od svojho vzniku a priebežne sa týmto témam venujeme. Ale aj nálady a očakávania voličov sa menia. Dnes je hlad po cti alebo nekorupcii oveľa vyšší ako niekoľko rokov dozadu. Ak mám dnes možnosť povedať jednu vetu, poviem radšej, že sme strana bez korupčných káuz, ako že sme strana za registrované partnerstvá. Ale my ich naďalej máme v programe, nevzdali sme sa týchto tém, len máme dojem, že momentálne sú iné témy v spoločnosti dôležitejšie a tie akcentujeme,“ vysvetlil.

Skutočnosť, že sa liberáli nevzdávajú týchto tém, podľa neho dokazuje napríklad príchod občianskej aktivistky za práva LGBTI osôb Romany Schlesinger do SaS.

Biskupi podporujú referendum, vyzývajú na účasť

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vyjadruje podporu referendu o ochrane rodiny. Ako sa uvádza vo vyhlásení KBS, v atmosfére sviatkov lásky a rodiny sa biskupi obracajú na veriacich i na všetkých ľudí dobrej vôle s výzvou, aby vo februári aktívne využili svoje hlasovacie právo a pozitívne sa vyjadrili k predkladaným otázkam.

„Vyjadrujeme svoje presvedčenie, že podpora rodiny a manželstva má byť stredobodom života našej spoločnosti. Zároveň pozývame k tomu, aby sa ľudia nielen pred referendom, ale neustále zamerali na konkrétnu pomoc rodinám vo svojom najbližšom okolí,“ napísali biskupi.

KBS tiež vyjadruje želanie, aby ľudia nepodľahli tlaku a antikampaniam, ktoré sa snažia na referendum pozerať negatívne. „Máme nádej, že v rámci celospoločenskej diskusie bude rešpektovaná náboženská sloboda i sloboda slova. Je naším želaním, aby referendum prebehlo v pokojnej atmosfére a bolo chápané ako pozitívna iniciatíva pre dobro človeka a za ochranu hodnôt, ktoré sú prirodzené a ktoré Cirkev neustále pokladá za svoju prioritu,“ zdôraznili biskupi.

Referendum Aliancie za rodinu sa bude konať 7. februára. Občania môžu v plebiscite odpovedať na tri otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

#Richard Sulík #referendum o rodine
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku