Súdna rada nemá návrh na tretieho kandidáta do Štrasburgu

O tretie miesto na zozname kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva nie je zatiaľ záujem.

19.12.2014 16:13
debata

Do Kancelárie Súdnej rady SR zatiaľ nikto nepredložil žiaden návrh. Tretieho kandidáta je potrebné dovoliť, keďže sa to Súdnej rade na začiatku decembra nepodarilo ani v opakovanej voľbe. Súdna rada vtedy zvolila iba dvojicu kandidátov – košického krajského sudca Ladislava Duditša a Zuzanu Dlugošovú, ktorá na súde pôsobila v rokoch 2009 až 2013 ako právnička.

Tretieho kandidáta na sudcu ESĽP by mala Súdna rada SR voliť 26. januára. Termín na predkladanie kandidátov je 2. januára. Ide už o tretí výber. Dva zoznamy kandidátov nám odmietli. Trojicu vybranú súdnou radou ešte musí odobriť vláda a až následne predložíme zoznam Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy.

Šéfka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska aj prezidentka Združenia za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková potvrdili, že do tejto voľby kandidáta neplánujú postaviť. Minister spravodlivosti Tomáš Borec uviedol, že nevie, či sa mu vzhľadom na krátkosť času a vianočné a novoročné sviatky, podarí postaviť vlastného kandidáta. Kandidáta ešte môžu navrhnúť členovia Súdnej rady SR alebo aj iné stavovské právnické organizácie.

ESĽP bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg. Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47. Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi, uvádza sa na stránke ministerstva zahraničných vecí. Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013. Na súde môže pracovať do zvolenia nástupcu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky súd pre ľudské práva #Súdna rada