Júl 2014: Kalamita vo Vrátnej

Vďaka príjemne teplému a slnečnému počasiu mohol byť 21. júl celkom pekným dňom. To, čo však prišlo popoludní, zmenilo nielen pohľad mnohých ľudí na život, ale aj krajinu vo Vrátnej doline.

30.12.2014 06:10
Vrátna dolina, parkovisko Foto: ,
Zničené parkovisko pred chatou Vrátna.
debata

Zamračilo sa, rozfúkal sa silný vietor, nasledovala búrka a prudký lejak. Severozápadné Slovensko prívalové dažde nešetrili, potoky sa menili na rieky a tie si razili svoju cestu mimo pôvodných korýt a zalievali cesty, autá, záhrady, domy. Živelná pohroma si našťastie nevyžiadala žiadne úrazy ani obete.

Najhoršie správy prichádzali z Terchovej a Vrátnej doliny. Cesta cez Tiesňavy až ku chate Vrátna sa chvela pod náporom vody, rozpadávala sa, obrovské kusy asfaltu mizli s prúdmi rozbúrenej Varínky. V zakalenej vode sa miesilo bahno, skaly, stromy, autá. A na druhom konci, v okolí kabínkovej lanovky, čakalo na záchranu 120 ľudí. Starší ľudia so zdravotnými problémami, epileptici, tehotné ženy, mamičky s bábätkami, aj 15 detí. Cesta, po ktorej išli pred búrkou, už na mnohých úsekoch neexistovala.

Uviaznutých turistov po improvizovaných cestičkách evakuovali záchranári z Horskej záchrannej služby Malá Fatra. „Bol to boj o prežitie. Išli sme cez les, už sa stmievalo, záchranári robili lanové chodníčky, držali sme sa tých lán, lebo na blate sa veľmi šmýkalo. Bez nich by sme to nezvládli,“ opísala na druhý deň po prírodnej katastrofe Lenka Černá z Říčan pri Prahe. Do Vrátnej prišli na prázdniny aj s manželom a dvomi dcérkami. Domov ich už viezli známi, keďže im voda odplavila a zničila auto, ktoré si kúpili pred rokom. Neboli jediní, na parkovisku pri chate Vrátna bolo pred prietržou 44 áut, mnohé odnieslo aj o dva či tri kilometre ďalej. A z mnohých sa razom stali nepoužiteľné vraky. Dôležité však bolo, že všetci prežili.

Zasypaná stanica kabínkovej lanovky. Foto: Renáta Jaloviarová, Pravda
Vrátna dolina, lanovka Zasypaná stanica kabínkovej lanovky.

„Aj s odstupom času sa dívam na to, čo dokáže prírodný živel, s rešpektom. Možno hovoriť o zázraku, že pri takom rozsahu kalamity a sile živla, sa celá vec zaobišla bez straty ľudského života,“ hovorí starosta Terchovej Milan Laurenčík.

Až letecké zábery a prieskum geológov odhalili, čo sa vlastne v pondelok 21. júla popoludní udialo. Bol to dôsledok zrážkových anomálií, podľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu dosiahol zrážkový úhrn vo Vrátnej 67 mm za tri hodiny. Najmä zo svahov Hromové a Steny sa odtrhla premočená pôda, ktorá sa valila do doliny. Prúdy bahna, hliny, kamenia a stromov stekali lavínovými žľabmi a asi 560 metrov od dolnej stanice lanovky sa spojili. „Výška toho toku bola tri až štyri metre, čo bolo vidieť na stromoch. Odhaduje sa, že premiestnený materiál je v objeme asi 100-tisíc kubických metrov,“ informoval Ľudovít Kucharič zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

Vrátna dolina sa spamätáva z prírodnej katastrofy. Škody na verejnom i súkromnom majetku sú vyše 10 miliónov eur. V oblasti 25. novembra odvolali druhý stupeň povodňovej aktivity, zabezpečovacie práce skončili vodohospodári i cestári. Začiatkom decembra sa aj energetikom podarilo doviesť elektrinu do postihnutej lokality a pripojiť všetky povodňou poškodené objekty k elektrickému prúdu. Základné a dôležité práce sú zvládnuté, no úpravy v oblasti ešte budú pokračovať.

„V prvých hodinách po kalamite som si myslel, že sa to nepodarí dať do normálu za niekoľko rokov. Pomocou od vlády a nasadením veľkého množstva techniky sa to podarilo v krátkom čase. Dnes môžeme konštatovať, že zimná turistická sezóna bude v Terchovej a vo Vrátnej ako po minulé roky. Sme pripravení zvládnuť akýkoľvek nápor turistov a tešíme sa na nich. Samozrejme, Vrátna v okolí Chaty Vrátna a v okolí koryta rieky Varínka sa zmenila. Som však presvedčený, že samotná príroda sa už postará o to, aby sa o niekoľko rokov vrátilo všetko do normálu,“ uzatvára starosta Terchovej Milan Laurenčík.

Ďalšie udalosti júla 2014

Zmeny vo vláde, prišli Pavlis a Pellegrini

Prvé dve zmeny sa udiali vo vláde po dvoch rokoch a necelých troch mesiacoch od jej vymenovania v apríli 2012. Demisie podali ministri školstva Dušan Čaplovič a hospodárstva Tomáš Malatinský. Novým šéfom rezortu školstva sa stal Peter Pellegrini a na čelo hospodárskeho rezortu sa postavil Pavol Pavlis. Ministri odišli po dohode s premiérom Robertom Ficom. Malatinský hovoril, že si nie je vedomý nejakého prehrešku, ktorý by spôsobil a ani si nemyslel, že by bol jeden z najhorších členov vlády.

Zľava: Tomáš Malatinský, Pavol Pavlis, Dušan... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda .
prezident Kiska Zľava: Tomáš Malatinský, Pavol Pavlis, Dušan Čaplovič a Peter Pellegrini.

„Každopádne je čas možno na nejakú zmenu, vôbec sa tomu nebránim,“ poznamenal. Čaplovič k svojmu odchodu len stroho oznámil, že bude naďalej plniť programové vyhlásenie vlády a aktívne pôsobiť v parlamente. Nový minister Pavlis pred vymenovaním pôsobil ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Povedal, že prioritne sa sústredí na zahraničné investície. Minister školstva Pellegrini sa prihovoril za rast platu učiteľov. Vravel tiež, že chce byť akčný a kto nebude na ministerstve stíhať, bude musieť odísť. Predtým bol Pellegrini štátnym tajomníkom ministerstva financií.

Pád malajzijského lietadla neprežil nikto Na východe Ukrajiny sa 17. júla zrútil malajzijský Boeing 777 s 298 ces­tujúcimi na palube. V lietadle, ktoré smerovalo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, našli smrť všetci pasažieri vrátane pätnásťčlennej posádky z Malajzie. Podľa predbežného skúmania a zistení holandských vyšetrovateľov lietadlo zostrelili. Nie je však stále známe, kto je za nešťastie zodpovedný. Z činu sa navzájom obviňujú proruskí separatisti a ukrajinská vláda.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kalamita #Vrátna dolina #ročenka 2014