Ján Čarnogurský starší bude možno blahorečený

09.01.2015 13:13
Ján Čarnogurský
Ján Čarnogurský tvrdí, že pamiatka na jeho strýka je živá nielen v ich rodine. Autor: ,

Na Slovensku by mohol čoskoro pribudnúť nový blahoslavený. Začiatok procesu blahorečenia pripustil súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda. Novým blahoslaveným by mal byť katolícky kňaz Ján Čarnogurský, ktorý zomrel v povesti svätosti.

Čarnogurský sa narodil pred 111 rokmi 10. januára 1904 v Malej Frankovej v okrese Kežmarok. V sobotu bude v kežmarskej bazilike sv. Kríža v Kežmarku spomienková sv. omša pri príležitosti jeho narodenia. Kňaz Čarnogurský bol strýkom politika Jána Čarnogurského.

Ján Čarnogurský v Ríme dosiahol doktorát filozofie a teológie na Pápežskej Urbanovej univerzite a po návrate bol od roku 1929 do roku 1936 kaplánom v Kežmarku. V roku 1936 ho spišský biskup povolal na Spišskú Kapitulu, kde v Kňazskom seminári pôsobil ako špirituál a na Vysokej škole bohosloveckej ako profesor pastorálnej a morálnej teológie. „Zomrel ako 34-ročný pri pešej púti bohoslovcov na Mariánsku horu v Levoči 1. júla 1938 v povesti svätosti. Pochovaný je v Malej Frankovej,“ povedal pre agentúru SITA súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda s tým, že Čarnogurský patril k tretiemu rádu františkánov a jeho rehoľné meno bolo „František Assiský“. Duda pripomenul, že básnik Janko Silan sa s Čarnogurským rozlúčil osobitnou básňou, v ktorej ho nazval „svätcom, ktorý chodil bosý“, „cherubínom, ktorý už je pri Bohu“. Pápežský prelát Viktor Trstenský vydal svedectvo o jeho povesti svätosti a v obecnej kronike v Rakúsoch (bývalej filiálke Kežmarku) sa o ňom píše ako o „príkladnom kňazovi svätého života

Podľa Dudu si takýchto ľudí treba pripomínať preto, lebo bolí dobrí a žili nielen pre seba, ale aj pre iných. „Z náboženského aspektu ho fascinoval príklad sv. Františka Assiského, ktorý nasledoval Krista v chudobe, čo je výraznou črtou súčasného pápeža Františka,“ povedal Duda. Podľa Dudu kňaz Ján Čarnogurský bol sťaby neobvyklou osobou v rodine Čarnogurských, „kde sa dáva priestor politickému a ekonomickému spôsobu života, kým on sa venoval výlučne čistému apolitickému náboženskému spôsobu života“.

Ján Čarnogurský tvrdí, že pamiatka na jeho strýka je živá nielen v ich rodine. „Ľudia na Spiši, ktorí ho poznali, o ňom hovoria s nadšením,“ povedal bývalý politik. Vyzdvihol, že jeho strýko sa vedome obetoval pre iných, pre chudobných ľudí. „Peniaze, ktoré dostal, rozdal ľuďom, o ktorých vedel, že sú chudobní. V lete chodil boso, v jednom odeve,“ uviedol. Podľa neho kňaz Čarnogurský mal videnia, na základe jedného v kežmarskom kostole našli gotickú sochu Panny Márie. „V Kežmarku v kostole je socha Panny Márie zo začiatku stredoveku. Počas náboženských vojen ju zamurovali veriaci v stene kostola v Kežmarku. Keď tam bol kaplán môj strýko, mal videnie, kde treba stenu prebúrať, aby našli sochu, ktorá je dodnes umiestnená pri jednom zo stĺpov. Je to vzácna gotická pamiatka,“ dodal Ján Čarnogurský.

#Ján Čarnogurský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet farebné ľalie

Sweet farebné ľalie

45,99
Elite žlté ruže a frézie

Elite žlté ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk