Vznik klubu SaS nie je istý, budú o ňom rokovať kluby

Vznik poslaneckého klubu SaS nie je taký istý, ako to v utorok prezentovali predseda SaS Richard Sulík a budúci predseda klubu Martin Poliačik po návšteve predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

20.01.2015 13:10 , aktualizované: 16:11
debata

Ten v utorok novinárom povedal, že návrh na vznik klubu zaradí do programu schôdze. Ostatné kluby sa stretnú podľa neho až v pondelok a toto musí byť otázka rokovania klubu. „Musí dôjsť k dohode, ako sa k tomu postaví NR SR. Ide o atypickú situáciu. Neobnovuje sa klub zložený z poslancov jednej strany, ale je návrh na vznik klubu, do ktorého vstupuje bývalý poslanec za SDKÚ. Smer zaujme k tomu stanovisko v pondelok,“ povedal Pellegrini.

SaS podľa Poliačika splnila všetky podmienky pre vznik klubu. „Dnes doobeda sme počuli od predsedu parlamentu, že by to nemal byť problém. Budeme čakať, ako dopadnú rokovania poslaneckých klubov,“ povedal Poliačik, podľa ktorého v minulosti boli odsúhlasené kluby, ktoré vznikli z čisto nezaradených poslancov. „SaS legitímne prešla voľbami. Jediný rozdiel v situácii pred zánikom klubu je v jednej osobe, čo by nemal byť dôvod na neschválenie klubu,“ konštatoval.

Vstup do klubu SaS začiatkom januára ohlásil Juraj Droba a Eugen Jurzyca. Droba pred takmer dvoma rokmi klub SaS opustil, Jurzyca v decembri odišiel z SDKÚ-DS. V NR SR vzniká poslanecký klub, ak sa na tom dohodne minimálne osem poslancov. SaS mala doteraz šesť poslancov – Jozefa Mihála, Petra Osuského, Ľubomíra Galka, Martina Poliačika, Luciu Nicholsonovú a Janu Kiššovú. Spolu s Drobom a Jurzycom ich bude mať osem.

Poslanecký klub SaS v parlamente zanikol 11. októbra 2013. Účinnosť totiž nadobudla novela rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov. Doplatil na to poslanecký klub liberálov, ktorý mal pôvodne 11 členov, neskôr ho však opustila skupina piatich poslancov okolo Jozefa Kollára. V klube SaS tak zostalo iba šesť ľudí. Rokovací poriadok dovtedy hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov, žiadnym spôsobom však presne nedefinoval zánik takéhoto klubu. Poslanci za Smer-SD chceli novelou odstrániť rozdielne interpretácie pri výklade rokovacieho poriadku.

Najsilnejší vládny Smer disponuje v súčasnosti 83-členným poslaneckým klubom. Poslanecký klub KDH má 15 členov, OĽaNO a Most-Híd po 13 poslancov. Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo k zlúčeniu politických strán či hnutí, rozdelia sa, alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona. Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #poslanecký klub #Eugen Jurzyca #Juraj Droba #SASKA