Pellegrini zatiaľ voľbu šéfa NKÚ nevypíše

Predseda parlamentu Peter Pellegrini zatiaľ nevyhlási voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

20.01.2015 16:25
Peter Pellegrini Foto: ,
Predseda NR SR Peter Pellegrini.
debata (2)

Ako povedal v utorok novinárom po rokovaní poslaneckého grémia, s predsedami niektorých strán a klubov sa dohodli, že počas schôdze začnú individuálne rokovania. „Je dôležité pripraviť voľbu tak, aby to nebola neúspešná voľba, ale voľba s kandidátom, ktorý získa širokú podporu. Na tejto schôdzi voľba šéfa NKÚ nebude. Trvám na tom, že by mal byť predložený kvalitný kandidát, ktorý získa širokú podporu nielen opozície, ale aj vládnej strany, aby mal silný mandát,“ vyhlásil Pellegrini.

Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ po parlamentných voľbách. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom. Smer a Fico argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Neskôr prišlo s kandidátom Marošom Žilinkom KDH. Z volieb ho však stiahlo. V lete sa hovorilo, že Smer je pripravený podporiť Pavla Hrušovského. Bývalý šéf NR SR Pavol Paška však voľbu nevypísal. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012. Keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Schôdza NR SR, ktorá sa začne v utorok 27. januára, bude mať 77 bodov. Poslanci na nej prerokujú dva zákony vrátené prezidentom SR. O nich budú rozhodovať v stredu 28. januára o 9:00. Rokovanie sa začne v utorok tromi kódexami, ktoré predložil minister spravodlivosti. „Bude k nim spojená rozprava. V druhom čítaní budeme o nich rokovať až o schôdzu neskôr, pretože ide o veľké zmeny,“ povedal šéf NR SR.

Poslanci budú voliť na schôdzi členov Rady RTVS. Majú sa tiež zaoberať neobsadenými postami predsedov výborov, ktoré zostali uvoľnené po odchodoch Martina Fedora (výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva), Viliama Novotného (výbor pre nezlučiteľnosť funkcií) a Miroslava Číža (mandátový a imunitný výbor). Budú tiež dopĺňať členov výborov na kontrolu činnosti NBÚ a SIS. „Rokovania o obsadení postov budú ešte prebiehať. Platí však dohoda, že kontrolné výbory by mali patriť opozícii. Budú sa musieť dohodnúť navzájom aj opozičné strany. Neočakávam však dramatické rokovania,“ uviedol Pellegrini.

Predseda parlamentu tiež informoval, že vzniká komisia na prípravu nového zákona o konflikte záujmov, ktorú povedie Číž. Práce na príprave znenia začne už na tejto na schôdzi. Poslanci tiež začnú pripravovať novú úpravu rokovacieho poriadku.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #NKÚ #Peter Pellegrini