Sudca Paluda sa vrátil do trestnoprávneho kolégia

Trestný sudca Peter Paluda, ktorého bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin preradil do správneho kolégia, pôsobí od začiatku roka na trestnom úseku Najvyššieho súdu.

21.01.2015 14:16
debata (2)

Potvrdil to hovorca najvyššieho súdu Matej Kereš. Paluda svoje "preradenie zo správneho na trestné kolégium po 50 mesiacoch vníma ako satisfakciu, zadosťučinenie, ale i premrhanie času a trpezlivosti účastníkov konania očakávajúcich profesionála na svojom mieste“. Vníma to tiež ako porážku myslenia a konania á la Harabin, zdôraznil.

Sudcu preradil Harabin proti jeho vôli a Paluda to vnímal ako trest namiesto toho, ktorý pre neho Harabin žiadal cez disciplinárne konanie.

Nová predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová po zvolení avizovala, že presunie sudcov naspäť do kolégií podľa toho, čomu sa venovali v minulosti. „Každý sudca by sa mal venovať oblasti, v ktorej sa najlepšie orientuje a v ktorej dlhodobo pôsobí,“ zdôraznila v októbri Švecová. Paluda v tejto súvislosti uviedol, že si cení, že Švecová „drží dané slovo a plní svoje sľuby“.

Predseda trestnoprávneho kolégia Štefan Harabin Paludu doposiaľ neprijal. „Pokračuje v sebe príznačnom správaní, ako majiteľ kolégia, predtým súdu, nehľadiac na poslanie súdnictva a sudcu,“ konštatoval. Keďže stretávanie sa a spolupráca s predsedom kolégia nie je nevyhnutná každý deň, skôr výnimočne, Paluda očakáva v podstate bezproblémové spolužitie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd #Peter Paluda