KDH podporí vznik klubu SaS, OĽaNO zrejme tiež

Poslanci Národnej rady za KDH podporia v utorok v parlamente vznik nového poslaneckého klubu SaS.

21.01.2015 14:28
debata (5)

Ako povedal predseda klubu kresťanských demokratov Pavol Abrhan, vznik klubu podporia, aj keď ôsmy poslanec nie je a nebol členom SaS, ale dostal sa do parlamentu cez inú politickú stranu (Eugen Jurzyca v decembri odišiel z SDKÚ – poznámka).

Podľa Abrhana však KDH bude presadzovať, aby sa v budúcnosti v Rokovacom poriadku upravilo, aby nemohol vzniknúť taký klub, ktorého členovia prešli do NR SR cez inú stranu. „Chceme hľadať riešenie, aby nebol možný vznik klubov poslancov z rôznych svetových strán,“ vyhlásil Abrhan.

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová z OĽaNO nemá problém podporiť vznik klubu SaS. Predpokladám, že aj klub OĽaNO sa k tomu postaví pozitívne. „Pre lepšie fungovanie parlamentu je vždy dobré, ak sú poslanci zaradení v poslaneckých kluboch,“ povedala. Poslanecký klub Smeru zaujme stanovisko k vzniku klubu v pondelok. „Vychádzajúc z predchádzajúcich hlasovaní predpokladám, že to podporia aj poslanci za Smer,“ povedal Martin Poliačik, ktorý má viesť nový klub liberálov.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v utorok povedal, že návrh na vznik klubu zaradí do programu schôdze. „Musí dôjsť k dohode, ako sa k tomu postaví NR SR. Ide o atypickú situáciu. Neobnovuje sa klub zložený z poslancov jednej strany, ale je návrh na vznik klubu, do ktorého vstupuje bývalý poslanec za SDKÚ. Smer zaujme k tomu stanovisko v pondelok,“ povedal Pellegrini.

Vstup do klubu SaS začiatkom januára ohlásil Juraj Droba a Eugen Jurzyca. Droba pred takmer dvoma rokmi klub SaS opustil, Jurzyca v decembri odišiel z SDKÚ. V NR SR vzniká poslanecký klub, ak sa na tom dohodne minimálne osem poslancov. SaS mala doteraz šesť poslancov – Jozefa Mihála, Petra Osuského, Ľubomíra Galka, Martina Poliačika, Luciu Nicholsonovú a Janu Kiššovú. Spolu s Drobom a Jurzycom ich bude mať osem.

Klub liberálov zanikol v októbri

Poslanecký klub SaS v parlamente zanikol 11. októbra 2013. Účinnosť totiž nadobudla novela rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov. Doplatil na to poslanecký klub liberálov, ktorý mal pôvodne 11 členov, neskôr ho však opustila skupina piatich poslancov okolo Jozefa Kollára. V klube SaS tak zostalo iba šesť ľudí.

Rokovací poriadok dovtedy hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov, žiadnym spôsobom však presne nedefinoval zánik takéhoto klubu. Poslanci za Smer chceli novelou odstrániť rozdielne interpretácie pri výklade rokovacieho poriadku.

Najsilnejší vládny Smer disponuje v súčasnosti 83-členným poslaneckým klubom. Poslanecký klub KDH má 15 členov, OĽaNO a Most-Híd po 13 poslancov. Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak dôjde počas volebného obdobia k rozdeleniu volebných koalícií alebo k zlúčeniu politických strán či hnutí, rozdelia sa, alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona.

Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #OĽaNO #NR SR #strana SaS