Rezort školstva dal stopku dvom vysokým školám

Ministerstvo školstva navrhne vláde neudeliť súhlas na pôsobenie súkromnej vysokej školy s názvom Technologický Inštitút A. Ruprechta a. s. so sídlom v Šamoríne.

21.01.2015 17:11
debata (7)

Rozhodol o tom minister Juraj Draxler, informovala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ministerský súhlas nedostane ani Vysoká škola ekonómie a podnikania. V jej prípade akreditačná komisia preskúmala všetky študijné programy a ku každému z nich zaujala nesúhlasné stanovisko.

Návrh v prípade Technologického Inštitútu A. Ruprechta a. s. so sídlom v Šamoríne sa rozhodol minister nepodporiť aj napriek tomu, že bol veľmi kvalitne vypracovaný. „Trh vysokoškolského vzdelávania na Slovensku je už presýtený a tie odbory, ktoré sa mali učiť na tejto škole, sú dostatočne pokryté z existujúcich vysokoškolských kapacít,“ uviedol šéf rezortu.

Ako dodal, študijné odbory chemické technológie a strojárstvo sa dajú študovať na tradičných univerzitách, ako je Technická univerzita v Košiciach či Žilinská univerzita v Žiline. Tie majú podľa neho dlhodobú tradíciu pri poskytovaní študijných programov v študijných odboroch.

„Navyše s ohľadom na klesajúci počet študentov vysokých škôl majú existujúce vysoké školy dostačujúcu kapacitu pokryť potreby trhu práce a záujemcov o štúdium,“ poznamenal. Súkromná vysoká škola chcela vyškoliť 60 študentov ročne práve v týchto odboroch, v ktorých spolu študuje na dvoch univerzitách už 670 študentov.

V súčasnosti pôsobí na Slovensku 13 súkromných vysokých škôl. Podľa zákona o vysokých školách o pôsobenie ako súkromná vysoká škola môže požiadať iba právnická osoba, ktorá je zriadená alebo založená na vzdelávanie a výskum. Po splnení podmienok jej vláda udelí štátny súhlas na takéto pôsobenie.

7 debata chyba