Most-Híd nevyzýva na účasť na referende, ale Bugár k urne pôjde

Most-Híd nebude pred referendom robiť žiadnu kampaň, ani vyzývať voličov, aby prišli k referendovým urnám. Ako povedal novinárom predseda Mosta-Híd Béla Bugár, účasť na referende je vecou každého jednotlivca a jeho svedomia.

26.01.2015 13:27
Béla Bugár Foto: ,
Šéf strany Most-Híd Béla Bugár
debata (7)

„Ja na referendum pôjdem,“ povedal s tým, že strana nedá záväzné odporúčanie členom ani sympatizantom. Podľa Bugára totiž referendum polarizuje spoločnosť.

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Urobil tak po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR. Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

V súlade s ústavou nie je podľa ústavného súdu tretia referendová otázka: „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“ Referendum žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #referendum o rodine
Flowers