Lajčák: Západ a Rusko potrebujú dialóg, nie dva monológy

Rozkol medzi Západom a Ruskom pre krízu na Ukrajine je momentálne podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka veľmi hlboký.

08.02.2015 19:13
Miroslav Lajčák Foto: ,
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
debata (32)

Ako informoval hovorca rezortu zahraničia Peter Stano, Lajčák to uviedol v Mníchove počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Dôsledky krízy na Ukrajine na európsku bezpečnosť boli hlavnou témou konferencie, ktorá každý rok ponúka svetovým štátnikom a expertom priestor na výmenu názorov o globálnych problémoch a spôsoboch ako ich riešiť.

„Tento ročník bol mimoriadne zaujímavý a silne obsadený osobnosťami a špičkovými politikmi. Téma Ukrajiny jednoznačne dominovala, hoci na programe boli aj diskusie o Islamskom štáte a situácii na Blízkom východe,“ konštatoval minister Miroslav Lajčák. „Diskusie o Ukrajine jednoznačne ukázali, aký hlboký je momentálne rozkol medzi USA a Európskou úniou na jednej strane a Ruskom na strane druhej,“ zdôraznil.

Svoj pohľad na krízu počas konferencie obsiahlo prezentovala nemecká kancelárka Angela Merkelová, viceprezident USA Joe Biden i ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Z môjho pohľadu sme momentálne v situácii, že nevedieme dialóg. Zastavili sme väčšinu komunikačných kanálov s Ruskom, či už na úrovni NATO, EÚ alebo aj bilaterálne. A tam, kde ešte komunikujeme, ide skôr o monológy, v ktorých sme všetci uzavretí vo svojich svetoch a so svojou pravdou. Aj tu v Mníchove bolo zjavné, že počúvať a počuť sa sú dve rozdielne veci,“ zhrnul svoje dojmy z mníchovských diskusií Lajčák.

Zároveň vyzdvihol vystúpenie spolkovej kancelárky Merkelovej, ktorá hovorila o najnovšej mierovej iniciatíve pre Ukrajinu. „Bolo to veľmi štátnické a zodpovedné vystúpenie. Jednoznačne súhlasím, že ukrajinská kríza nemá vojenské riešenie, ale treba hľadať diplomatické a politické východisko z nej. Preto je dôležité udržať dynamiku momentálnej mierovej iniciatívy kancelárky a francúzskeho prezidenta Hollanda,“ podčiarkol Lajčák. Mníchovská bezpečnostná konferencia je najkomplexnejšou medzinárodnou akciou svojho druhu, na ktorej sa schádzajú popredné osobnosti z vládneho i mimovládneho sektora zo všetkých častí sveta.

Ako uviedol Peter Stano, konferencia ponúka priestor aj na množstvo bilaterálnych rokovani. Miroslav Lajčák ju využil na stretnutie s čiernohorským premiérom Milom Djukanovičom a ministrom zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Zlatkom Lagumdžijom, s ktorými hovoril o situácii na západnom Balkáne, európskej perspektíve regiónu a slovenskej podpore obom krajinám v ich integračných snahách. O ukrajinskej kríze a jej ekonomických dôsledkoch diskutoval so šéfom najväčšej ruskej banky Sberbank Germanom Grefom.

O mierovom procese na Blízkom východe hovoril minister Lajčák so svojím palestínskym rezortným kolegom Rijádom al Malkím. Obaja prebrali aj možnosti ďalšieho rozvoja slovensko-palestínskej spolupráce. Minister Lajčák sa tiež stretol s bývalým generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, niekdajším splnomocnencom OSN pre Kosovo Martim Ahtisaarim, bývalou ministerkou zahraničných vecí USA Madelaine Albrightovou a predsedom skupiny slovensko-kórejského priateľstva Juhokórejského parlamentu Džin Ha Huangom, ktorý je zároveň predsedom parlamentného výboru pre obranu.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #kríza na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy