„Mocou sú poverení všetci občania. Kvórum 50 percent je logické preto, aby rozhodovala väčšina a nie menšina o väčšine,“ povedal počas parlamentnej Hodiny otázok Kaliňák. Pripustil, že aj na otázku o znížení kvóra sa dá spýtať občanov v referende.
Minister vnútra by sa skôr sústredil na to, aby sa objasnil nejednoznačný výklad, ako naložiť s výsledkami referenda. „Ľudia musia vedieť, čo môžu referendom dosiahnuť,“ konštatoval. Dnes podľa Kaliňáka môže referendum zaviazať parlament, aby niečo schválil, na druhej strane majú poslanci slobodný mandát a hlasujú výhradne podľa svojho vedomia a svedomia.
Kaliňák, ktorý odpovedal na otázku poslanca za OĽaNO Miroslava Kadúca, opozičnému zákonodarcovi pripomenul, že Švajčiarsko vzniklo v roku 1291 a má za sebou viac ako 700 rokov. Obyčajní ľudia zvyknú argumentovať, že Švajčiarsko referendové kvórum nepozná.
Viaceré politické strany prišli po sobotňajšom referende s návrhmi, ako upraviť legislatívu o plebiscite. Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic napríklad navrhuje, aby sa celoštátne referendá konali vždy spolu s parlamentnými voľbami, miestne referendá s komunálnymi voľbami a krajské s regionálnymi voľbami. Podobný návrh má aj hnutie OĽaNO a SaS. Obyčajní tiež navrhujú zrušiť kvórum potrebné pre platnosť referenda. Strana SaS prišla s tým, že by sa mali zlúčiť volebné komisie, aby na referendum a voľby dohliadala iba jedna komisia. Líder liberálov Richard Sulík by zároveň otvoril otázku o možnom znížení podpisov potrebných pre vyhlásenie celoštátneho referenda z dnešných 350-tisíc na menej.