V pláne je zriadenie špecializovaného portálu – elektronickej matriky. „Zriadenie tohto portálu umožní vykonávať úkony v matrike na základe elektronickej komunikácie, a to tak medzi orgánmi verejnej moci, ale najmä medzi matrikou samotnou a žiadateľmi pri vkladaní údajov alebo pri zapisovaní údajov do matriky ako aj pri vydávaní výpisov z matriky a rôznych potvrdení,“ uvádza dôvodová správa k novele.
Portál bude spravovať ministerstvo vnútra. „Od prijatia zákona bude môcť fyzická osoba po splnení predpísaných úkonov žiadať o výpisy z matričných kníh na ktorejkoľvek matrike, ktorá bude pripojená do elektronickej matriky,“ konštatujú tvorcovia novely.
Zoznam matrík a poskytovaných služieb ako aj formuláre žiadostí zverejní ministerstvo na svojom webe. Matriky sa budú do elektronického systému pripájať postupne, tak ako to umožnia finančné a technické podmienky až do pripojenia poslednej matriky. Na ministerstve predpokladajú, že tento proces bude trvať viac rokov.
Novela zákona o matrikách okrem toho spresňuje niektoré ustanovenia pre jednotný výklad. Legislatíva má tiež riešiť problémy z praxe, napríklad zápisy súvisiace s dieťaťom uloženým v hniezde záchrany či predkladanie dokladov cudzincami pred uzatvorením manželstva.
Novelou sa zároveň spresňuje a sprísňuje okruh oprávnených osôb, ktoré žiadajú úradný výpis z matriky. Návrh novely prerokovala legislatívna rada vlády ešte v apríli 2013. Na rokovanie vlády ho predložia v novom znení, keďže do textu doplnili ustanovenia o elektronickej matrike. Novela by mala vstúpiť do platnosti 1. júla tohto roka.