Kusá: Témy referenda treba riešiť, médiá však zaujímajú len škandály a zábava

Referendum ukázalo, že pomerne veľká skupina obyvateľov Slovenska podlieha pocitu, že naša spoločnosť je v stave kultúrneho ohrozenia a že toto ohrozenie môže nejako prehĺbiť problémy, ktorým každodenne čelia, tvrdí sociologička Zuzana Kusá zo Sociologického ústavu SAV.

20.02.2015 09:59
referendum 2015 Foto: ,
Podľa sociologičky Zuzany Kusej je potrebné o témach, ktoré referendum nastolilo, odborne diskutovať, médiá však o takú diskusiu podľa nej záujem nemajú.
debata (30)

Preto by sa témy plebiscitu mali podľa nej ďalej riešiť. Ako ďalej uviedla Kusá, referendum, aj keď neplatné, ukázalo potrebu zmeniť povrchný spôsob diskusie o ľudských právach a verejných politikách, ktoré majú zabezpečovať ich podporu.

„Neviem si však dobre predstaviť, ako zmeniť logiku masových médií, ktorá informačnú funkciu potláča na úkor zábavnej, čím znemožňuje takýto typ diskusií. Tiež je ťažké si predstaviť, že politici prestanú kapitalizovať rozšírené spoločenské predsudky a povery a odvážia sa nastoľovať taký pohľad na otázky rodiny, či iné témy, ktorý búra navyknuté predstavy a vedie spoločnosť k ľudsky univerzálnejšiemu mysleniu a hodnotám,“ konštatovala.

Kusá: Médiá viac zaujímajú škandály a zábava

V diskusii o témach, ktoré nastolilo referendum, treba podľa sociologičky určite pokračovať. „No pre takúto diskusiu existujú štrukturálne prekážky.“ Problémom je najmä fakt, že médiá viac zaujímajú o škandály a zábava ako vzdelávanie a informovanie nevyhnutné pred otvorením celospoločenskej diskusie.

„Aby táto diskusia mala zmysel a nebola len opakovanou zrážkou dvoch pohľadov na svet, ktoré nemajú prienik, je najprv potrebné vzdelať spoločnosť a dosiahnuť spoločenský konsenzus v tom, že existujú určité zásadné záväzky voči dôstojnosti každého človeka, ktoré žiadnej ľudskej bytosti nemožno odňať. Až keď sa k takýmto princípom budú hlásiť všetci – celé politické spektrum, má diskusia o konkrétnejších sporných otázkach nádej na to, že dospeje k určitému konsenzu a nie k ďalšiemu rozštiepeniu spoločnosti,“ upozorňuje Zuzana Kusá. Dodáva, že „referendum ukázalo, že pre časť obyvateľov Slovenska je náboženská viera najmä vecou individuálneho prežívania a už oveľa menej vecou poslušnosti cirkvi.“

Referendum, ktoré sa konalo 7. februára, bolo neplatné. Zúčastnilo sa na ňom 21,41 percenta občanov oprávnených hlasovať. Na to, aby bol plebiscit platný, muselo by prísť hlasovať vyše 50 percent. Hlasovať mohlo 4 411 529 ľudí, hlasovacie lístky vydali 944 674 občanom. Z odovzdaných 944 209 hlasovacích lístkov bolo 6 074 neplatných.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #médiá #Zuzana Kusá #referendum o rodine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy