Súdna rada bude znova hlasovať o sudcovi ESĽP

23.02.2015 18:23
Jana Bajánková
Jana Bajánková. Autor: ,

Súdna rada bude opäť hľadať kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková vyhlásila v pondelok nové voľby, hlasovanie sa uskutoční 13. apríla.

Kandidátov je potrebné predložiť do 18. marca. Súdna rada na dnešnom rokovaní neodsúhlasila návrh jej člena Jána Klučku, aby trvali na trojici kandidátov, ktorú neodsúhlasila vláda na februárovom zasadnutí. Súdna rada sa tak bude snažiť zostaviť už štvrtú kandidátku.

Prvé dve odmietol Štrasburg. Kandidovať budú môcť všetci, ktorých neodmietli v Štrasburgu.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec rozhodnutie vlády odôvodnil tým, že chceli predísť tomu, aby bola slovenská kandidátka odmietnutá po tretíkrát.

Súdna rada vláde predložila trojicu Zuzana Dlugošová, ktorá na súde pôsobila v rokoch 2009 až 2013 ako právnička, košický krajský sudca Ladislav Duditš a ústavný právnik a súčasný poradca prezidenta Ján Mazák. Parlamentné zhromaždenie očakáva, že predložíme kandidátku, z ktorej si bude môcť vyberať z približne rovnocenných kandidátov.

„V tomto prípade to, žiaľ, nie je. Bol by jasný víťaz a to nie je dobré,“ vyhlásil vo februári minister.

Ministrovo vysvetlenie označil Klučka za absurdné. „To nemôžeme odporúčať ani slabých, ale ani dobrých, to je zvláštna situácia,“ dodal. Podľa Klučku výber Súdnej rady SR mal posúdiť poradný panel Parlamentného zhromaždenia Rady Európy a nie vláda, ktorá si na seba zobrala túto funkciu.

„Vláda je teraz nečitateľná, vstupujeme do oblasti, kde je veľká hmla,“ vyhlásil v rozprave. Ďalší člen rady Jozef Vozár uviedol, že si sám sebe nevie zodpovedať, či vláda môže alebo musí posunúť kandidátku ďalej.

Otázka teda je, či vláda je len poštár alebo sama môže posúdiť, dodal. Predsedníčka rady Bajánková kolegom ozrejmila, že bola na rokovaní vlády, predložila kandidátku a po neverejnej porade vlády prišlo k hlasovaniu. Predsedníčka rady nevidela inú možnosť ako postupovať, iba vyhlásiť novú voľbu.

ESĽP bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg. Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47.

Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi.

Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013. Na súde môže pracovať do zvolenia nástupcu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Súdna rada #ESĽP #Jana Bajánková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku