Z grantov sa obnoví deväť pamiatok za štyri a pol milióna eur

24.02.2015 17:00
Pisztoryho palác
Budova Pisztoryho paláca. Autor: ,

Z grantov Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) krajín Island a Lichtenštajnsko a Finančného mechanizmu Nórska sa na Slovensku obnoví deväť kultúrnych pamiatok.

Zmluvy o spolupráci v utorok na konferencii v Nitre podpísali prijímatelia prostriedkov a zástupcovia Úradu vlády SR, spravovateľa Grantov EHP a Nórska.

Z grantov v celkovej výške štyri a pol milióna eur sa zrekonštruuje Kostol svätého Antona Paduánskeho v Košiciach – Kláštor františkánov, časť bývalého Kláštora benediktínov v Hronskom Beňadiku, zrenovuje sa historická budova Štátneho divadla Košice, opravia strechy a fasáda Pisztoryho paláca v Bratislave, zrevitalizuje sa hradisko na Molpíri, Vodný mlyn Dunajský Klátov, vynovenú podobu získa Považský hrad a hrad Zborov, obnovia sa zatiaľ nezrekonštruované časti Nitrianskeho hradu a zlepší sa sprístupnenie tejto národnej kultúrnej pamiatky turistom.

Podľa slov generálneho riaditeľa sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Jána Kraka sa o prostriedky vo dvoch výzvach uchádzalo 52 pamiatok. Ako povedal, objekty hodnotili dva nezávislé subjekty, ktoré podľa hodnotiacich kritérií prideľovali žiadateľom body a na ich základe určili poradie.

„Kritériom bolo napríklad to, či bol projekt spojený so židovskou tematikou, body navyše sa pridávali aj keď boli pamiatky zapísané v UNESCO,“ vymenoval niektoré kritériá Krak. Termín realizácie rekonštrukcií je apríl 2016.

„Ak sa to do roka a dvoch mesiacov nestihne a bude to odôvodniteľné, napríklad pre dlhodobú nepriazeň počasia, je možný individuálny prístup,“ ubezpečil Krak prijímateľov finančných prostriedkov. Hlavnou ideou projektov je podľa Kraka sprístupniť pamiatky verejnosti

Na konferencii spojenej s prezentáciou projektov v rámci programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva financovaného z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru sa zúčastnila aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v SR Inga Magistad.

Ako povedala po konferencii, „okrem zachovania kultúrneho dedičstva sú našimi dôvodmi na podporu obnovy historických pamiatok snahy o sociálnu súdržnosť a hospodársky rozvoj krajín Európy. Obnovené pamiatky sa začnú znovu používať, budú sprístupnené verejnosti a prispejú k vytvoreniu nových pracovných miest."

Príspevky na obnovu pamiatok pochádzajú z programu EHP a Nórska Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva, podpora rozmanitosti v oblasti kultúry a umenia v rámci európskeho kultúrneho dedičstva.

V ňom je v druhom programovom období 2009 až 2014 sústredených viac ako 14 miliónov eur určených na záchranu našich vzácnych historických pamiatok. Doposiaľ sa z týchto peňazí rekonštruovalo 16 pamiatok. Slovensko spolufinancuje projekty dvoma miliónmi eur zo štátneho rozpočtu.

#kultúrne pamiatky #fondy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Kytica čierny flower box oranžové kvety

Kytica čierny flower box oranžové kvety

29,99
Orchidea žltá na vysoko

Orchidea žltá na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk