Amnesty International na Slovensku stále vidí diskrimináciu

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vidí na Slovensku stále prvky diskriminácie, napríklad pri rómskych deťoch v školách.

25.02.2015 10:51
debata (27)

Na druhej strane slovenskí zástupcovia medzinárodnej organizácie spomínajú aj pozitívne prvky. „Nastali aj pozitívne veci. Pokračovali sme v prijímaní väzňov z Guantánama a zároveň sme prijali akčný plán, ktorý bude viesť k dohovoru o kazetovej munícii. Zároveň slovenská vláda bola veľmi aktívna v prijímaní svetovej zmluvy o obchode so zbraňami. To sú dobré kroky, ktoré sme aj my požadovali,“ vyjadrila sa na tlačovej besede Lenka Machlicová zo slovenskej pobočky Amnesty International. Mimovládka v stredu predstavila výročnú správu za rok 2014.

Na Slovensku podľa AI pretrváva problém segregácie rómskych detí. „Výročná správa Amnesty International konkretizovala dve krajiny, Slovensko a Českú republiku, ktoré naďalej diskriminovali rómske deti,“ uviedla Machlicová. Organizácia kritizuje to, že tieto deti zostávali vo výlučne rómskych triedach, alebo boli nadmerne zastúpené v špeciálnych školách. „V Českej republike je rovnaký trend, ale nastáva tam zmena v tom, že v septembri iniciovala Európska komisia správne konanie za porušenie rasovej smernice,“ priblížila Machlicová. Amnesty International si u nás tiež všimla budovanie modulových, teda kontajnerových škôl. „Ak sa stavajú priamo v osadách, prehlbujú už existujúcu segregáciu,“ tvrdí AI.

Pozitívne hodnotí svetová mimovládka snahu riešiť problém núteného vysťahovania. „Pozitívne je, že vláda chce riešiť legalizáciu rómskych obydlí. Na druhej strane už prijatý stavebný zákon neobsahuje mechanizmy ochrany pred nútením vysťahovaním,“ hovorí Machlicová. Amnesty kritizuje aj niektoré prípady policajných zásahov. Poukázali napríklad na to, že akcia v Moldave nad Bodvou z júna 2013 nie je stále prešetrená. Podľa Amnesty International sa na Slovensku minulý rok tiež zúžil priestor na ochranu práv ľudí LGBTI. Zmena slovenskej ústavy, v ktorej sa zakotvilo manželstvo ako jedinečný zväzok medzi mužom a ženou, bola podľa AI porušením medzinárodného práva Európskej únie.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Amnesty International
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy