Sieť predstavila návrh riešenia rómskej problematiky

Zámer, ktorý má ambíciu stať sa účinným nástrojom riešenia rómskej problematiky a nelegálnych osád, na tlačovej besede v Košiciach predstavila strana Sieť po stretnutí s odborníkmi na túto oblasť ako aj zástupcami samosprávy.

26.02.2015 16:35
debata (45)

Navštívili aj neslávne známu košickú ilegálnu rómsku osadu Mašličkovo, ktorú označili za tikajúcu nálož s rozprávkovým názvom. Ako uviedla expertka Siete pre sociálny rozvoj a ochranu sociálne slabých Alena Bašistová, považujú za povinnosť hľadať skutočné riešenia rómskej problematiky. Podľa nej Rómovia potrebujú v prvom rade prácu, bývanie a vzdelanie.

Bašistová poukázala na to, že štát by mal vypracovať legislatívu upravujúcu predovšetkým bývanie, lebo zatiaľ nikto nedefinoval, čo to je sociálne bývanie a súčasné kritériá na pridelenie sociálnych bytov sú veľmi prísne nastavené.

„Opierať sa treba o vzájomnú užšiu spoluprácu terénnych sociálnych pracovníkov a zdravotných asistentov s rómskymi občianskymi hliadkami a policajnými špecialistami,“ povedala Bašistová. Doložila, že pokiaľ tejto problematike nebudú politici venovať systematickú a cieľavedomú pozornosť vrátane opatrení, tak sa problému chopia extrémisti. Zdôraznila, že zatiaľ peniaze na riešenie rómskej problematiky sa rozdeľujú cez rôzne ministerstvá a vynakladajú sa neraz neefektívne. Mal by vzniknúť jeden národný projekt, stanovili by sa jednotné pravidlá a kontrolovala sa efektívnosť vynaložených prostriedkov.

Riziko nelegálnych osád

Mašličkovo je nelegálna rómska osada chatrčí, ktorá vyrástla v lesíku medzi rómskym sídliskom Luník IX a výpadovkou v smere na Šacu. V chatrčiach v zlých podmienkach bez hygienického zabezpečenia žije niekoľko sto ľudí.

„Riziko, ktoré predstavujú osady ako Mašličkovo je sociálne, zdravotné a bezpečnostné,“ povedal poslanec Martin Fedor. Je presvedčený, že krokom vpred je prevencia kriminality a zlepšenie monitoringu diania na Luníku IX a v Mašličkove, ale aj ostatných nelegálnych osadách a problematiku treba riešiť komplexne. Podľa neho posilniť treba prevenciu kriminality rómskymi občianskymi hliadkami, rozšíriť kategóriu trestných činov v rámci tzv. farmárskeho zákona z krádeží produktov z poľa aj o krádeže z dvora, resp. úrody zo záhradiek.

Ivan Hriczko, odborník na riešenie problematiky rómskej menšiny, poukázal na to, že v Košiciach je 13 nelegálnych osád, no mesto nemá spracovaný materiál, ako riešiť problematiku jestvujúcich osád. Uviedol, že sa v uplynulom programovacom období na riešenie rómskych otázok ako bývanie, vzdelávanie, zamestnanosť minulo 168 miliónov eur, často však neefektívne. V novom programovacom období sa počíta s objemom vyše 338 miliónov eur na riešenie rómskej problematiky. Podľa jeho vyjadrenia treba, aby tieto peniaze boli vynaložené na zmysluplné aktivity, ktoré prinesú zlepšenie života Rómov, pričom treba stanoviť jasné pravidlá a kritériá, ktoré možno kontrolovať.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #Sieť #rómska otázka