Jánoš ostáva na slobode, prokuratúra je pobúrená

Bývalý poslanec Národnej rady SR za Smer Vladimír Jánoš ostáva na slobode. Exposlanca obvinili zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby.

, 12.03.2015 08:01, aktualizované: 13.03.2015 09:10
Vladimír Jánoš, súd Foto: ,
Vladimír Jánoš (na snímke vľavo) so svojím advokátom Ľubomírom Hrežďovičom.
debata (9)

Rozhodol o tom včera Krajský súd v Trenčíne, ktorý sa stotožnil s verdiktom Okresného súdu v Prievidzi a sťažnosť prokurátorky zamietol. Proti jeho rozhodnutiu už nie je možné podať odvolanie. Generálna prokuratúra je však s konaním súdov nespokojná a chce zakročiť.

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár využije ďalšie prostriedky na revidovanie rozhodnutí Okresného súdu v Prievidzi a Krajského súdu v Trenčíne,“ povedala Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry. Možnosťou je v takomto prípade mimoriadny opravný prostriedok, tzv. dovolanie, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd.

Podľa súdov, ktoré doteraz rozhodovali o tom, či Vladimír Jánoš bude vyšetrovaný na slobode, alebo vo väzbe, nie je v prípade exposlanca väzba nevyhnutná. Sudcovia podľa ich vyjadrení nenašli dôvod, z ktorého by vyplývala odôvodnená obava, že Jánoš sa bude skrývať alebo ujde. Senát krajského súdu bral do úvahy aj okolnosť, že obvinený sa sám vzdal poslaneckého mandátu, čo podľa názoru súdu nebolo dosiaľ na Slovensku bežným zvykom.

„Obavy prokuratúry, že obvinený sa bude vyhýbať trestnému stíhaniu a mariť vyšetrovanie, nie sú podľa krajského súdu dôvodné. V tomto štádiu trestného konania existuje dôvod na preventívnu väzbu, avšak prijaté opatrenia, ako zákaz styku s poškodenými a zákaz priblíženia sa k nim, písomný sľub obvineného, záruka jeho sestry, sú spôsobilé zabezpečiť účel väzby, teda aby obvinený nepokračoval v páchaní trestnej činnosti,“ povedal Roman Tarabus, hovorca Krajského súdu v Trenčíne. Jánoš včera prišiel na súd pochudnutý v spoločnosti dvoch zo svojich štyroch advokátov. Na otázky novinárov odmietol odpovedať on aj jeho obhajcovia.

Dagmar Budinská, prokurátorka Krajskej prokuratúry v Trenčíne, neskrývala rozčarovanie z rozhodnutia súdu. Zdôraznila, že prokuratúra sa absolútne nestotožňuje s prepustením Jánoša na slobodu, pretože sú evidentné dôvody na väzbu. „Keď vezmem do úvahy iné prípady týrania žien a detí, tak by bol obvinený už dávno vo väzbe, keby išlo o bežného občana,“ dodala prokurátorka.

To isté si myslí aj Ivan Katrinec, ktorý na súde vystupoval ako splnomocnený zástupca poškodenej Ivety Jánošovej, manželky Vladimíra Jánoša. Vraví, že Iveta Jánošová má vážne obavy o svoj život aj o dcéru. „Nielen sudkyňa v Prievidzi, ale aj sudcovia krajského súdu si zobrali zodpovednosť za ich životy. Predpokladám, že proces s Vladimírom Jánošom bude obnovený. Dostali sa nám do rúk nové dôkazy o jeho trestnej činnosti. Skôr sme ich nemohli predložiť, pretože sme ich získali až vo štvrtok,“ povedal Katrinec. Chystá sa ich odovzdať prokuratúre, dovtedy nechce konkretizovať, aké sú to dôkazy.

Vladimíra Jánoša vyšetrujú pre podozrenie zo spáchania trestného činu vyhrážania a týrania blízkej a zverenej osoby. Údajne dlhé roky týral svoju manželku a dcéru, za čo mu hrozí 7 až 15 rokov za mrežami. Po medializácii prípadu sa Jánoš vzdal poslaneckého mandátu v parlamente aj funkcie okresného predsedu strany Smer v Prievidzi. Od piatka do utorka bol v cele predbežného zaistenia, v utorok sudkyňa Okresného súdu v Prievidzi rozhodla, že nie je potrebné vziať obvineného do väzby. Vladimír Jánoš sa dostal na slobodu vďaka kaucii 20 000 eur, ktorú zložila jeho sestra. Podľa Romana Tarabusa pri určení výšky peňažnej záruky súd prihliadal na majetkové pomery osoby, ktorá za obvineného zloženie peňažnej záruky ponúkla, povahu činu, jeho následok a vychádzal aj z rozhodovacej praxe súdov pri určovaní výšky kaucie.

Súd môže rozhodnúť, že sestre Vladimíra Jánoša sa už peniaze späť nevrátia, ale pripadnú štátu, ak by napríklad obvinený ušiel alebo by neoznámil zmenu svojho pobytu, ak by pôsobil na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo iné marenie stíhania, pokračovanie v trestnej činnosti či vyhýbanie sa výkonu trestu. Peňažnú záruku súd zruší, ak sa pominú dôvody, ktoré viedli k jej prijatiu. Ak bol obvinený právoplatne odsúdený, súd môže rozhodnúť, že peňažná záruka trvá až do dňa, kým nastúpi na výkon trestu.

Obhajca Gabriel Olšovský uviedol, že Jánoš sa sám vzdal poslaneckého mandátu, situáciu o jeho zadržaní považuje za zvrátenú interpretáciu. Tiež prízvukoval, že dobrovoľne odovzdal svoje zbrane a súd požiadal, aby si nepripustil “mediálne tlaky”.

“Od prvopočiatku vypuknutia celej tejto kauzy, ktorej výsledkom bolo moje stíhanie, som so všetkými orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracoval. Bol som maximálne súčinný. K veciam som vždy pristupoval zodpovedne, nemám kam ujsť a kde sa skrývať. Všetky pokyny súdu a orgánov činných v trestnom konaní budem dodržiavať,” vyhlásil ešte pred rozhodnutím krajského súdu Jánoš.

V súvislosti s jeho prípadom obvinila polícia ďalších dvoch ľudí pre marenie spravodlivosti. Právnik Vladimíra Jánoša a miestny lekár údajne zariadili falošné potvrdenie o tom, že nie je schopný vypovedať pred políciou.

(Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka Pravda.)

9 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Vladimír Jánoš
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy