Agenda ľudských práv na rezort spravodlivosti prejde v septembri

Agenda ľudských práv prejde z ministerstva zahraničných vecí na rezort spravodlivosti pravdepodobne až k 1. septembru. Táto zmena je už zachytená v návrhu novely kompetenčného zákona, ktorá sa nachádza medzi materiálmi čakajúcimi na zaradenie na program rokovania vlády.

13.03.2015 11:04
debata

Pôvodne sa v navrhovanej novele počítalo s prechodom kompetencií k 1. júnu. Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová vysvetlila, že vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu presunuli účinnosť novely až na september.

Podľa navrhovaných zmien ministerstvo spravodlivosti bude zodpovedné za tvorbu a realizáciu štátnej politiky v oblasti ľudských práv a tiež bude mať koordinačnú úlohu. Rezort zahraničia si necháva kompetenciu poskytovať dotácie v oblasti ľudských práv. Takýto postup je v dôvodovej správe vysvetlený tým, že odborníci, ktorí sa venujú téme poskytovania dotácií v oblasti ľudských práv na ministerstve zahraničných vecí plnia aj iné úlohy v rámci rezortu a zabezpečujú aj realizáciu dotačnej schémy v oblasti zahraničnej politiky. V tomto čase preto nie je možné týchto zamestnancov presunúť na iný rezort.

Ministerstvo spravodlivosti však bude na procese poskytovania dotácií v oblasti ľudských práv aktívne participovať a to aj pri príprave nových výziev, ako aj pri vyhodnocovaní žiadostí o dotácie, uvádza sa v dôvodovej správe.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #ľudské práva