Zima neurobila hrubú čiaru a odchádza pomaly. „Na budúci týždeň si vyskúšame obidve verzie jari, aj teplú a slnečnú, aj chladnejšiu a daždivejšiu. Pri tejto oblačnosti mrazy nepredpokladám, ale v severných okresoch ešte môže snežiť. Cez víkend sa začne oblačnosť postupne od východu zmenšovať, a tak na východe bude nedeľa krajšia ako na západe Slovenska. Predpovedné modely na stred týždňa hovoria, že by sa mala vrátiť na chvíľu zamračená a chladnejšia podoba počasia,“ vraví meteorologička Miriam Jarošová.
To sa zhoduje aj s niektorými ľudovými pranostikami na toto obdobie. Množstvo z nich sa spája s menom Jozef (19. marca). Napríklad Jozef mosty stavia alebo Ak je na Jozefa mráz, bude hojne ovocia. Po jozefovskom ochladení v strede budúceho týždňa by malo podľa predpokladov meteorologičky prísť krajšie počasie, od piatka už by malo byť v jarnejšom duchu, so zmenšenou oblačnosťou a s teplotami nad 13–14 stupňov Celzia.
„Návraty chladnejšieho počasia na Slovensko budú priať aj lyžiarom, pretože stále ešte vo vyšších nadmorských výškach pribúdajú nejaké tie centimetre prírodného snehu a stále môže fungovať aj umelé zasnežovanie. Podľa predpovedných materiálov to vyzerá, že by to mohla byť ešte aj veľkonočná lyžovačka,“ dodala Jarošová.
V posledných rokoch bol medzi zimou a jarou ostrý strih, počasie sa zmenilo veľmi rýchlo. Tento rok je prechod medzi ročnými obdobiami oveľa pozvoľnejší, a taký by mal byť, pretože je to prirodzenejšie.
„V porovnaní s minulým rokom je naozaj chladnejšie. Vlani 14. marca dosiahla teplota vzduchu na viacerých miestach Slovenska vyše 20 stupňov Celzia, napríklad v Topoľčanoch, Beluši, Banskej Bystrici, Spišských Vlachoch. Koncom tohto týždňa iba výnimočne dosiahla teplota desať stupňov. Ale to je úplne normálne. Obdobie jarnej rovnodennosti môže byť veľmi rôzne, môže byť teplo skoro ako v lete, ale aj veľmi hlboká zima,“ hovorí Pavol Faško, klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Jarná rovnodennosť, a s ňou aj astronomická jar, sa tento rok začne v sobotu 20. marca. História meteorologických meraní zaznamenala veľké teplotné rozdiely v tomto období, bolo už viac ako 20 stupňov nad nulou, ale aj vyše 20 stupňov pod nulou.
Pavol Faško pripomenul, že 20. marca bolo najteplejšie v roku 1990 v Rimavskej Sobote, kde namerali 23,9 stupňa Celzia. Veľmi teplý bol aj 20. marec 1974, vtedy bolo v Trebišove 22,5 stupňa Celzia. Naopak, najchladnejšie bolo 20. marca v roku 1962, keď v Oravskej Lesnej namerali mínus 22,7 stupňa Celzia. Neprívetivé počasie bolo aj v roku 2007. Padal dážď so snehom a úhrn zrážok za dva dni, 19. a 20. marca, v Telgárte predstavoval až 65 mm, čo je na marec skutočne veľmi veľa.
O premenlivosti počasia v čase jarnej rovnodennosti svedčí aj množstvo napadaného snehu. V Banskej Štiavnici 20. marca 1980 napadalo štvrť metra nového snehu. Také polohy ako Chopok, Lomnický štít a vôbec všetky vysokohorské polohy môžu mať v období jarnej rovnodennosti aj 2–3 metre snehu. A ten môže byť aj v nižších polohách. Napríklad v Oravskej Lesnej mali 20. marca 2000 až 140 centimetrov snehu. Známou jarou, keď bolo veľa snehu, bol aj rok 2006, keď 20. marca mali v Lome nad Rimavicou 140 cm snehu.
Ako bude?
- Sobota: Oblačno až zamračené, na viacerých miestach dážď alebo prehánky, cca od 600 metrov snehové. Denná teplota 5 až 10 stupňov, na severe miestami okolo 3 stupňov.
- Nedeľa: Prevažne polooblačno, ojedinele prehánky. Denná teplota 10 až 15 stupňov, na severe miestami okolo 8 stupňov.
- Pondelok: Jasno až polojasno, veterno. Od juhovýchodu k nám začne prúdiť o niečo teplejší vzduch. Denná teplota 11 až 16 stupňov, na severe miestami okolo 9 stupňov.
- Utorok: Jasno a polojasno. Denná teplota 11 až 16 stupňov.
- Streda: Jasno až polojasno. Denná teplota 7 až 14 stupňov.
- Štvrtok: Jasno až polojasno. Denná teplota 6 až 12 stupňov.